Bieganie w górach znacznie różni się od joggingu uprawianego w mieście. Wymaga nie tylko większej sprawności fizycznej i kondycji, ale także innej odzieży outdoorowej i akcesoriów, które zapewniają biegaczowi komfort i bezpieczeństwo. Tym, o czym na pewno trzeba pamiętać, są specjalne buty do biegania oraz strój sportowy. Na rynku można znaleźć szeroki asortyment, który pozwoli zarówno kobietom, jak i mężczyznom pasjonującym się górskim joggingiem skompletować odpowiednie wyposażenie. Poniżej przedstawiamy pięć niezbędnych rzeczy, w które warto zainwestować, aby móc w pełni cieszyć się bieganiem w górach oraz ułatwić sobie pokonywanie trudniejszych tras.

Solidne buty – podstawa każdego biegacza

Buty do biegania po terenie górskim – często wymagającym terenie – to niezbędny element wyposażenia zarówno początkującego, jak i doświadczonego biegacza. Ich największą zaletą jest przystosowanie do twardej i kamienistej nawierzchni. Z tej racji, że w górach podłoże jest zazwyczaj błotniste i grząskie, solidne buty powinny być wyposażone we wzmocnienia w podeszwie oraz specjalny bieżnik, który zapobiega poślizgnięciu się, a co za tym idzie chroni przed różnego rodzaju kontuzjami. Warto mieć na uwadze przy wyborze konkretnego modelu, że w odpowiednio dobranych butach stopa jest stabilna, dobrze trzyma się podłoża i „nie rozjeżdża się”. Jeśli więc już na etapie mierzenia, czujemy dyskomfort, należy poszukać innej pary, ponieważ buty, które nie spełniają naszych oczekiwań od razu w sklepie, w górskim terenie tym bardziej nie zdadzą egzaminu.

Kurtka, czapka i rękawiczki – ochrona przed wiatrem i deszczem

Górski klimat równa się zmienny klimat, a im wyżej tym zimniej, dlatego bez ciepłej kurtki, czapki i rękawiczek nie powinno się w ogóle zaczynać swojej przygody z bieganiem w górach. Nawet jeśli pogoda wydaje się być łagodna, kurtka zapakowana w plecak może się przydać w każdej chwili, a gdy zerwie się wiatr, czapka okaże się niezastąpiona. Tym, co wyróżnia kurtkę idealną do górskiej aktywności, są jej właściwości termiczne i wodoodporne. Odpowiedni model powinien także cechować się wiatroszczelnością i jednocześnie być wykonany z oddychających materiałów. Warto, aby była to kurtka z kapturem, który w parze z czapką ochroni głowę przed deszczem i wiatrem oraz aby posiadała kieszenie – to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu można schować niezbędne drobiazgi. Ważne jest również dopasowanie kurtki do sylwetki, ponieważ tylko wtedy nie będzie ograniczać ruchów i zapewni swobodny bieg. Czapka natomiast zasłoni uszy i czoło – miejsca, które są najbardziej narażone na działanie chłodnych podmuchów, a rękawiczki ochronią palce przed mroźnym powietrzem.

Odzież termiczna – bez niej ani rusz

W górach najlepiej postawić na ocieplane spodnie lub legginsy, a gdy temperatura jest naprawdę niska i wieje silny wiatr, warto dodatkowo założyć specjalne spodnie wiatroodporne. Dobrym rozwiązaniem są także termoaktywne bluzki na długi rękaw oraz bluzy biegowe z kapturem. Kompletując strój najlepiej nastawić się na ubieranie „na cebulkę” i nie zapomnieć o bieliźnie termoaktywnej oraz ciepłych skarpetach. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakie rejony zamierzamy się wypuszczać i jaka jest temperatura wyjściowa. Wybierając odzież o właściwościach termoregulacyjnych i zakładając na siebie warstwy, możemy na bieżąco dostosowywać strój do panujących warunków.

Plecak – opcja na dłuższe wyprawy

Jeśli mamy wziąć ze sobą kurtkę, plecak sportowy będzie niezbędnym elementem wyposażenia podczas biegania w górach. Jest to jednak opcjonalny dodatek, który nie jest może w pierwszej piątce najbardziej potrzebnych rzeczy, niemniej może się przydać, jeśli chcemy zabrać ze sobą więcej przyborów. Oczywiście model do biegania po górach, musi być lżejszy od tradycyjnego oraz mieć nieco inny rozmiar i kształt – chodzi w końcu oto, aby zapewnić sobie maksymalny komfort, a nie dołożyć ciężki bagaż na plecy. Innym rozwiązaniem może być nerka lub saszetka zapięta wokół bioder. Nie będzie obciążać korpusu, jednak pomieści mniej akcesoriów.

Góry to wymagający teren, dlatego zanim rozpocznie się przygodę z bieganiem w tak zmiennym klimacie i na mniej stabilnym podłożu, warto się do tego odpowiednio przygotować. Kompletując wyposażenie, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach – solidnych butach, kurtce i odzieży termicznej – a na pewno uda się wybrać odpowiedni strój outdoorowy do biegania w górach, który pozwoli na bezpieczne i komfortowe oddanie się tego rodzaju aktywności.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Dlaczego warto wyposażyć się w sandały trekkingowe?