Buty do biegania to jeden z najważniejszych akcesoriów każdego biegacza. W zależności od tego, jaki rodzaj biegania preferujemy, mamy do wyboru buty przystosowane do różnych nawierzchni.

Buty do biegania to rodzaj obuwia sportowego, które różni się od butów dedykowanych innym aktywnościom kilkoma ważnymi szczegółami. Jednym z najważniejszych wyznaczników tego obuwia jest podeszwa, która jest tak zaprojektowana, by zdawać egzamin w trakcie częstego i intensywnego kontaktu z nawierzchnią. Buty do biegania mają także specyficzny kształt oraz wyróżnia je lekkość.

Dwa podstawowe typy butów do biegania to buty szosowe i terenowe. Jak sama nazwa wskazuje, różnią się one nie tylko konstrukcją, ale i przeznaczeniem.

Buty do biegania szosowego

Buty do biegania szosowego to buty treningowe, które są dedykowane początkującym biegaczom, ludziom uprawiającym różne dyscypliny sportu oraz tych, którzy preferują bieganie po twardych nawierzchniach, jak: chodnik, ulica, pasy biegowe.

Buty do biegania szosowego z reguły charakteryzują się wysokim poziomem amortyzacji, dzięki czemu stawy nie odczuwają negatywnych skutków uderzenia o twarde podłoże. Są z reguły dość lekkie, mają opływowy kształt, posiadają bardzo trwałą podeszwę oraz dobrze dostosowują się do kształtu stopy. Idealnie nadają się do codziennych, w miarę jednostajnych treningów.

Buty do biegania terenowego

Buty do biegania terenowego to rozwiązanie dla wszystkich osób, które preferują biegi górskie, po lesie oraz innych nierównych, zmiennych nawierzchniach - czyli przede wszystkich dla bardziej zaawansowanych zawodników stawiających na różnorodność i dużą intensywność treningu. Tego rodzaju obuwie najczęściej ma grubszą, dobrze wyprofilowaną podeszwę, która dobrze znosi kontakt z różnymi nawierzchniami oraz dodatkowo stabilizuje stopę. Są to buty cięższe oraz nierzadko wyposażone w specjalną membranę chroniącą obuwie przed kontaktem z wodą i zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz zapewniającą odpowiedni poziom przepływu powietrza w obuwiu.

Szukając odpowiednich, nowoczesnych i bardzo solidnych butów do biegania terenowego warto zwrócić uwagę na propozycję sprawdzonego producenta obuwia sportowego, marki Merrell. Model Merrell All Out Crush Tough Mudder 2 powstał z myślą o osobach, które przywiązują uwagę do szczegółów i dbają o bezpieczeństwo podczas treningu. Buty posiadają autorską podeszwę M-Select Grip, która zdaje egzamin w każdych warunkach oraz stabilizującą wkładkę Trail Protect. Wyróżniają się także modnym designem, który wypada bardzo ciekawie na tle innych butów do biegania.

Wybór butów do biegania to jedna z kluczowych decyzji, przed którymi staje każdy fan joggingu i rozmaitych przebieżek. Może ona mieć realny wpływ na komfort i bezpieczeństwo treningu, dlatego przed zakupem należy dobrze przeanalizować ofertę butów do biegania dostępną na rynku oraz rozważyć wszystkie wady i zalety dostępnych modeli.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Buty do biegania w terenie Merrell Vapor Glove 3 - czy mają szansę podbić rynek?