Fitness należy do grupy aktywności fizycznych, których uprawianie nie jest drogie, ponieważ nie wymaga inwestowania w duże ilości specjalistycznego sprzętu czy odzieży ani w kosztowne karnety wstępu na zajęcia. Coraz częściej tego typu zajęcia organizowane są bowiem w osiedlowych klubach lub salkach gimnastycznych lokalnych placówek oświatowych, gdzie koszty udziału zazwyczaj bywają symboliczne. Powszechną praktyką staje się również fundowanie przez zakłady pracy w ramach pakietu socjalnego - specjalnych karnetów do profesjonalnych centrów sportowych. Osoby mające rozwiniętą ponadprzeciętną samodyscyplinę i świadomość w obszarze potrzeby zdrowego stylu życia, którego nieodłączną częścią jest ruch, z powodzeniem mogą też uprawiać fitness w domowym zaciszu. Wszystko to przekłada się więc na stosunkowo niskie koszty pielęgnowania pasji, jaką dla wielu jest fitness oraz stwarza możliwość zainwestowania w najistotniejszy element wyposażenia, mianowicie specjalistyczne i profesjonalne buty. Wysokiej jakości buty do uprawiania fitnessu, zapewniają komfort, bezpieczeństwo i właściwą efektywność wykonywanych ćwiczeń, więc o ich wyborze nie powinny decydować względy oszczędnościowe.

Dlaczego warto zainwestować w buty do uprawiania fitnessu?

W przypadku zajęć fitnessu, odpowiednie buty są podstawą udanego treningu. Niewłaściwy dobór obuwia, może stać się powodem odczuwalnego w trakcie ćwiczenia dyskomfortu, trudności, a nawet kontuzji. Głównym zadaniem, jakie powinny wypełniać buty na fitness, jest niwelowanie skutków niepożądanych zdarzeń, będących efektem uprawiania tej mocno absorbującej mięśnie i stawy aktywności ruchowej. Nadmierne wstrząsy czy niekontrolowane uślizgi - to podstawowe przyczyny przykrych kontuzji, które mogą wyeliminować z uprawiania jakiegokolwiek sportu na wiele długich miesięcy.

Buty na fitness muszą charakteryzować się doskonałą przyczepnością do podłoża, którym z reguły jest parkiet, różnego rodzaju wykładziny gumowe czy sportowe wylewki epoksydowe. Stabilność podczas dynamicznego ruchu jest kluczowa, a bezpośrednio odpowiedzialna za nią jest podeszwa buta, oparta na bieżniku, który gwarantuje stopie dobrą przyczepność. Istotna jest również stabilność nogi wewnątrz buta, który powinien być do niej idealnie dopasowany - tak, aby ograniczyć przemieszczanie się stopy w trakcie ćwiczenia. Źle dopasowany but, ale także zbyt luźno zawiązany, bywa przyczyną mniejszych, jak i poważniejszych kontuzji, od otarć i krwiaków, po uszkodzenia stawu skokowego (zwichnięcia, skręcenia) czy pęknięcia śródstopia.

Jak już wspomniano, dynamiczny trening typu fitness albo zumba, szczególnie odbywający się na bardzo twardych nawierzchniach, to poważne zagrożenie dla stawów i mięśni, dlatego dobra amortyzacja to kolejna cecha, jaką powinno posiadać obuwie dedykowane do takich aktywności. Zazwyczaj rolę amortyzacji spełniają odpowiedniej klasy poduszki powietrzne lub żelowe, jakie w swojej konstrukcji mają najlepsze buty do uprawiania fitnessu. Należy także wspomnieć, że każda intensywna forma aktywności fizycznej, powoduje pocenie się organizmu człowieka. Nie inaczej jest w przypadku fitnessu, dlatego dobre obuwie do ćwiczeń - musi też być wyposażone w system wentylacji, a materiały, z jakich wykonywane są tego rodzaju buty, powinny przepuszczać powietrze. Wszystkie funkcje, które odpowiedzialne są za właściwy komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo podczas treningu, z pewnością posiadają najlepsze buty na fitness, jakie można nabyć w specjalistycznych, branżowych sklepach. Warto więc zainwestować w najlepsze rozwiązania w zakresie butów, żeby móc przyjemnie, zdrowo i efektywnie trenować fitness przez długie lata.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jak dobrać spodnie trekkingowe?