Zdrowy styl życia stał się bardzo modny. Coraz więcej ludzi zdrowo się odżywia, uprawia aktywność fizyczną. Niektórzy preferują ruch na świeżym powietrzu, inni wybierają zajęcia w domowym zaciszu lub w klubie fitness. Dużo osób decyduje się skorzystać z zajęć na siłowni, na której można uprawiać ćwiczenia grupowe lub indywidualne, pod okiem trenera. Aby wybrana aktywność przynosiła korzyści, odbywała się w komfortowych warunkach, należy wybrać odpowiedni strój. Najważniejszym elementem są buty, dzięki którym ćwiczenia będą zdrowe, nie wywołają kontuzji.

Jakie buty zabrać ze sobą na siłownię?

Buty na siłownie należy dobrać do rodzaju aktywności, która będzie uprawiana na siłowni. Inne buty będą przydatne do lekkich ćwiczeń cardio, na bieżni lub macie, a zupełnie inne do ćwiczeń siłowych, z udziałem dużych ciężarów. Wiele osób wkłada na siłownie buty do biegania, ale nie jest to najlepszy wybór. Można je używać w czasie mniej wymagających ćwiczeń, ale używane w trakcie ćwiczeń siłowych, w którym mocno obciążone są nogi, mogą spowodować kontuzje, uraz kręgosłupa lub bioder. Jak w takim razie wybrać odpowiednie buty na fitness lub buty na siłownię, czym się kierować?

Pierwszą zasadą jest bezpieczeństwo. Każda aktywność na siłowni musi być bezpieczna, nie może powodować kontuzji czy urazów. Buty powinny posiadać dobry system amortyzacji w podeszwie, który zapewni dobrą amortyzację stawów i wiązadeł. Buty treningowe powinny mieć piankową podeszwę lub wbudowany system poduszek, dzięki czemu każdy krok będzie bezpieczny. Należy również zwrócić uwagę na przyczepność obuwia do podłoża. Buty nie mogą ślizgać się po podłoże, bo może zakończyć się to wypadkiem. Podeszwa powinna być elastyczna, dzięki temu stopa będzie pracowała w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Bardzo istotne, aby buty były stabilne, dzięki temu minimalizuje się ryzyko zwichnięcia czy skręcenia stopy. Muszą być dobrze dopasowane do stopy. Warto wybrać model wiązany lub zapinany na rzepy, dzięki czemu but treningowy będzie dobrze trzymał się stopy.

Do ćwiczeń grupowych, świetnie sprawdzą się buty na fitness. Muszą być miękkie i dobrze przylegać do stopy, podeszwa powinna być płaska, z lekkim bieżnikiem. Tego typu buty sprawdzą się w trakcie intensywnych ćwiczeń grupowych, tj. zumba, a także w trakcie jogi czy pilatesu. Będą także odpowiednie do ćwiczeń na sprzęcie typu odbitek czy bieżnia.

Jeżeli trening opiera się głównie na podnoszeniu ciężarów, warto zdecydować się na specjalistyczne buty kulturystyczne, tzw. liftery. W trakcie treningu kulturystycznego nogi są bardzo obciążone, niedopuszczalne są buty z miękką podeszwą. Liftery to skórzane, sztywne buty, dobrze dopasowane, z lekko podwyższoną piętę. Są wiązane i zapinane na klamerkę, co gwarantuje idealnie dopasowanie.

Oprócz bezpieczeństwa bardzo ważny jest komfort. Niezależnie od rodzaju wykonywanych ćwiczeń, buty zawsze muszą być wygodne. W przeciwnym wypadku na stopie pojawia się odciski, otarcia, niewygodne buty na siłownię mogą być również przyczyną kontuzji. Buty do ćwiczeń powinny być wykonane z materiałów odprowadzających wilgoć, dzięki temu noga będzie mogła oddychać, nie będzie się pocić.

Ważna cecha, głównie dla kobiet, to wygląd i estetyka butów. Panie pragną, aby buty do fitnessu były ładne, pasowały do pozostałych elementów stroju. Często wybierają buty w ulubionych kolorach lub wybranych marek. Na szczęście sklepy sportowe oferują bardzo duży wybór butów na siłownie, więc każdy, czy to osoba początkująca, czy zapalony kulturysta, znajdą model idealny dla siebie. Warto wybierać obuwie dobrej jakości, sprawdzonych firm, dzięki temu trening będzie przyjemnością.