Kiedy na zewnątrz temperatury rosną, zmieniamy nagle wygodne trampki na bardziej odkryte obuwie, a nasze stopy często reagują na to otarciami i pęcherzami. Powodem mogą być zarówno zbyt ciasno, jak i zbyt luźno zapięte paski, kiepski materiał użyty do produkcji, jak i niewłaściwa budowa tego typu okrycia stóp. Zatem co zrobić żeby sandały nie obcierały przy każdym kroku i jak nigdy więcej nie dopuścić do zaistnienia takiej sytuacji?

Kiedy sandały obcierają - jak zaradzić?

Jeśli nasze sandały mają dobry rozmiar, podobają nam i nie chcemy kupować kolejnej pary, chociaż chodzenie w nich sprawia nam ból, możemy wypróbować jedną z pięciu metod ochrony stóp przed otarciami. Jedną z nich jest rozprowadzenie na jej powierzchni talku. Jego działanie sprawia, że skóra nie jest już tak wrażliwa na skaleczenia. Innym sposobem jest obfite wysmarowanie buta w miejscu, które powoduje powstawanie ran. Nawilżający preparat odpowiednio zmiękczy materiał i uchroni nas przed otarciami. Z kolei kiedy sandały są zbyt ciasne można spróbować je rozbić. W tym celu zakładamy grube skarpety namoczone w wodzie i dopiero wtedy wsuwamy stopy w dokuczliwe obuwie. Takie zabiegi powtarzane po kilkanaście minut przez kilka dni powinny skutecznie rozchodzić buty. Jeśli problem leży w otartych piętach, można zaopatrzyć się w silikonowe zapiętki, które skutecznie ochronią tą część stopy. Ponadto, będą uniwersalnym remedium do wszystkich typów obuwia. Gdy nie wiesz, co zrobić żeby sandały nie obcierały, kiedy zawiodły wszystkie znane metody, udaj się z nimi do szewca, który jako profesjonalista z pewnością znajdzie sposób, aby pomóc. W przeciwnym razie pożegnaj się z tą parą i zakup doskonałej jakości sandały damskie, które będą idealnie trzymały twoją stopę.

Co zrobić żeby sandały nie obcierały - jak wybrać właściwe buty?

Kiedy chcemy mieć pewność, że nasze stopy nie będą cierpiały w nowym obuwiu, wybierajmy porządnej jakości buty, najlepiej te wykonane w całości z naturalnej skóry, łącznie z wyściółką, dzięki której stopa nie będzie się pociła i ślizgała. Jeśli ten rodzaj materiału to problem natury ideologicznej, dobrą alternatywą będą sandały z miękkiej gumy lub z tkaniny. Zwróć uwagę na budowę wybranej pary. Letnie buty nie zakrywają zbyt mocno stopy, ale nadal powinny odpowiednio ją trzymać, w przeciwnym razie skóra będzie mimowolnie ocierała się na każdym kroku. Obuwie nie może być zatem ani zbyt ciasne, ani zbyt luźne. Należy także mieć na uwadze, że nawet najlepiej dobrane sandały męskie z doskonałej jakości materiałów mogą potrzebować trochę czasu zanim dopasują się do danej stopy. Warto zatem być cierpliwym i nie spisywać ich od razu na straty, ale spokojnie rozchodzić je na mniejszych dystansach.

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego na pytanie "co zrobić żeby sandały nie obcierały?" jest jedna prosta odpowiedź - kupować odpowiednie buty lub reagować na pierwsze sygnały dyskomfortu, nim przejdą one w bolesne bąble i otarcia. Jeśli więc masz problem ze swoim obuwiem, wypróbuj jedną z metod zaradczych, a jeżeli planujesz zakup nowej pary, trzymaj się wymienionych zasad idealnego doboru sandałów.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jak prać torby sportowe?