Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu nosił trampki. Te najwcześniejsze wspomnienia sięgają prawdopodobnie beztroskich czasów dzieciństwa. Trampki mają w sobie to coś, są butami uniwersalnymi, które nie uznają podziałów ze względu na płeć czy grupę wiekową. Może nosić je każdy, nadają się na niemal wszystkie okazje. Jest z nimi tylko jeden problem – w miarę upływu czasu widoczne stają się żółte zacieki. W tym artykule tłumaczymy, czemu trampki żółkną oraz przedstawiamy sposoby na przywrócenie im dawnego blasku.

Dlaczego trampki żółkną?

Problem ten dotyka wszystkich modeli trampek. Najczęściej borykają się z nim jednak właściciele butów w kolorze białym. Powodów czemu trampki żółkną, może być wiele. Zazwyczaj dzieje się tak w wyniku wycieku kleju obuwniczego, działania promieni słonecznych oraz zabrudzeń, a także kontaktu materiału z potem. Niestety, na żaden z tych czynników nie mamy wpływu. Niemożliwe jest wszak unikanie słońca, szczególnie w miesiącach letnich. A przecież to właśnie wtedy najchętniej nosimy białe trampki. Na każdym rodzaju obuwia ostatecznie osiądzie również brud czy pot. Nawet najlepszej jakości klej obuwniczy może z kolei wypłynąć w wyniku zbyt wysokiej temperatury czy nieprawidłowej konserwacji.

Jak sprawić, by trampki odzyskały pierwotny kolor? Nawet jeżeli będziemy dbali o swoje trampki najlepiej jak potrafimy, prawdopodobnie i tak prędzej czy później zauważymy, że pożółkły. Czasu nie da się odwrócić, można natomiast naprawić jego skutki. Dlatego, zamiast zastanawiać się czemu trampki męskie żółkną, lepiej od razu przejść do działania. Na całe szczęście proces ten jest odwracalny. Oto kilka sposobów na to, jak skutecznie z nim walczyć.

Metoda tradycyjna: szare mydło

To bardzo bezpieczny sposób. Wystarczy, że włożymy kostkę szarego mydła do miski z ciepłą wodą i w wyniku mieszania wytworzymy pianę. Teraz wystarczy zamoczyć w roztworze miękką szczoteczkę i delikatnie czyścić za jej pomocą poszczególne fragmenty trampek. Metoda ta jest dość czasochłonna. W przypadku, gdy trampki damskie lub męskie są już bardzo pożółkłe, rezultaty mogą nie być zadowalające.

Domowa mikstura: soda oczyszczona i ocet

Soda oczyszczona znajduje wiele zastosowań w każdym gospodarstwie domowym, nie tylko w kuchni. Bez obaw można jej użyć również do czyszczenia trampek. W tym celu należy połączyć ją z octem, w proporcji 1:1. Jeżeli jednak mamy obawy co do wykorzystania octu, sodę zamiast tego możemy połączyć z wodą. Następnie, przy pomocy szczoteczki do rąk lub do zębów, należy wetrzeć roztwór w pożółkłe fragmenty butów. Teraz wystarczy odstawić je na dłuższą chwilę, a na końcu delikatnie spłukać wodą i pozwolić im wyschnąć.

Na własne ryzyko: pralka

Na ogół nie zaleca się prania trampek w pralce. Jeżeli jednak wszystkie inne metody zawodzą i sami już nie wiemy, czemu trampki żółkną, mimo że staramy się na bieżąco je czyścić, możemy podjąć tę ostateczną próbę. Pamiętajmy jednak o zachowaniu pewnych środków ostrożności. Temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni, warto też zrezygnować z wirowania. Trampki najbezpieczniej będzie włożyć do pralki w specjalnych woreczkach do prania - po jednym na każdy but.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Co zrobić żeby sandały nie obcierały?