Bieganie zimą to coraz popularniejsza aktywność fizyczna, która pozytywnie wpływa na kondycję i samopoczucie. Posiada także szereg innych zalet, które warto przeanalizować, by przekonać się do treningu na świeżym powietrzu w okresie niskich temperatur.

Bieganie terenowe zimą i wczesną wiosną wydaje się być aktywnością dla najbardziej wytrwałych sportowców i amatorów trudnych treningów, dlatego wiele osób, które biega na co dzień lub planuje rozpocząć swoją przygodę z joggingiem odkłada to do czasu, aż zniknie śnieg i zapanują lepsze warunki atmosferyczne. Warto jednak się nie poddawać, ponieważ bieganie zimą wcale nie jest dużo trudniejsze - wystarczy zadbać o ciepłą, oddychającą odzież oraz odpowiednie buty, by czuć pełny komfort i korzystać z szeregu zalet płynących z uprawiania tej aktywności fizycznej.

Zalety biegania w niskich temperaturach

Bieganie zimą jest tak samo skuteczne jak bieganie w czasie innych pór roku, jednak niskie temperatury oraz trudniejsze warunki atmosferyczne wzmacniają niektóre procesy, które zachodzą w ludzkim organizmie.

Do najważniejszych zalet biegania, które zimą można zaliczyć:

-szybsze spalanie tkanki tłuszczowej - biegając zimą spalamy więcej kalorii, niż trenując o innych porach roku. Bieganie zimą może być więc bardzo korzystne dla osób, które walczą z nadwagą albo chcą zadbać o sylwetkę przed nadchodzącym latem

-poprawa kondycji i systemu odpornościowego - jogging zimową porą jest dużo bardziej intensywny. Męczymy się szybciej, a nasz organizm musi pracować na większych obrotach, przez co przyzwyczajamy go do większego wysiłku

-rozwijanie mięśni oraz budowa ładnej sylwetki - podczas zimowego joggingu możemy szybciej osiągnąć zamierzone efekty, ponieważ mięśnie pracują bardziej intensywnie

-redukcja stresu i rozluźnienie -  bieganie wyzwala endorfiny, które poprawiają nasze samopoczucie. Malownicze zimowe widoki dodatkowo potęgują te odczucia

-lepsza amortyzacja - śnieg amortyzuje lepiej niż asfalt czy twarda ziemia, dzieki czemu nie nadwyrężamy tak bardzo stawów, jak podczas przebieżek szosowych

-hartowanie charakteru - bieganie zimą to dobra metoda na ćwiczenie wytrwałości; wiele osób przygotowuje się w ten sposób do trudniejszych zadań w życiu codziennym oraz wyzwań sportowych.

Komfortowy strój do biegania zimą - porady

Odpowiedni komplet do biegania zimą to oddychającą i chroniąca przed wiatrem kurtka, termoizolujący polar oraz koszulka termoaktywna. Kompletując strój damski warto zwrócić uwagę na kurtkę The North Face Sangro Jacket oraz polar Mezzaluna Full Zip Hoodie tej samej firmy.

Z kolei z odzieży męskiej polecamy kurtkę typu softshell The North Face Durango Hoodie, który dobrze sprawdzi się w zestawie z rozpinaną bluzą sportową z serii Gordon Lyons Hoodie.

Bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiednich butów do biegania, przy czym warto podkreślić, że niekoniecznie trzeba posiadać specjalne buty do biegania zimą. Wystarczy, że buty, z których korzystamy podczas regularnego joggingu będą spełniać kilka podstawowych warunków, m.in. dobrze amortyzować, posiadać elastyczną i antypoślizgową podeszwę oraz chronić stopę przed przedostaniem się śniegu do środka. Ciekawe rozwiązania w tym zakresie oferuję producent doskonałych butów treningowych, Merrell.

Wybierając się na trening na świeżym powietrzu warto zabrać także rękawiczki i czapkę albo ciepłą opaskę, która będzie chronić głowę przed wychłodzeniem.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jak wybrać buty treningowe? Cechy i polecane modele