Ludzie coraz chętniej rzucają sobie wyzwania i poddają się działaniu adrenaliny, które przychodzi zwłaszcza poprzez trenowanie sportu. Sportowy tryb życia zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Pasjonaci sportów są różnorodni, gdyż dyscyplin do uprawiania jest naprawdę dużo. A co najważniejsze - ciągle są odkrywane nowe. Należy jednak pamiętać, że sport można uprawiać rekreacyjnie oraz ekstremalnie.

Sport inny niż wszystkie

Coraz bardziej popularny staje się trekking. Aby go uprawiać należy wybierać szczególne trasy specjalnie do tego przystosowane. Najpiękniejszy w tej dyscyplinie sportu jest fakt, że za każdym razem krajobraz jest inny. Warunki atmosferyczne często się zmieniają i można każdą wyznaczoną trasę zobaczyć w innym wydaniu. Trekking w Polsce bazuje na obszarach górskich, chociaż warto nadmienić, iż istnieją także formy pustynne, lodowcowe, polarne, rzeczne czy też wulkaniczne. Poszczególne trasy należy dostosowywać do swoich umiejętności - istnieją szlaki, możliwe do pokonania w dzień oraz takie na które potrzeba nawet kilku tygodni.

Gdzie pojechać na trekking w Polsce?

Często zadawanym pytaniem jest: gdzie na trekking w Polsce można się wybrać? Polska jest tak pięknym krajem, że oferuje wszelkiego rodzaju wszechstronność. Najbardziej popularne są obszary górskie. Jakie jednak warunki terenowe sprzyjają trekkingowi? A mianowicie jeśli mamy na myśli długodystansowe szlaki, warto wspomnieć o głównym szlaku Beskidzkim (pół tysiąca kilometrów) oraz Głównym Szlaku Sudeckim (444 km). Wymagają one sporego nakładu czasu oraz wysiłku. Z reguły czas na ich pokonanie sięga okolicy trzech tygodni. Jednak nie każdy, nawet ambitny trekkingowiec, może sobie pozwolić na taką wyprawę.

Mając mniejsze zasoby czasowe warto interesować się szlakami tzw. "średniodystansowymi". W Polsce jest ich zadziwiająco zadowalająca ilość. Do flagowych tras należą: Mały Szlak Beskidzki, Szlak Orlich Gniazd oraz Szlak Trzech Pogórzy. Mało znany ale wart zainteresowania jest Główny Szlak Beskidu Wyspowego.

Popularny jest także Główny Szlak Świętokrzyski (zwany inaczej trasą Edmunda Massalskiego) oraz Szlak Szklarska-Poręba Wałbrzych. Obecnie niedocenione są pogórza Beskidzkie. Ich malowniczość zasługuje na podziwianie i niejednokrotnie skrada serca nawet tym najbardziej wymagającym. Można tam natknąć się na znany szlak Tarnów-Wielki Rogacz. To tylko mała zapowiedź tego co skrywają piękne polskie tereny. Niezależnie od wybranej trasy trzeba jednak wybrać odpowiednie buty trekkingowe

Poza trasami górskimi można wybrać się na tzw. "obwodnice" trekkingowe wokoło różnych miast. Przykładowo można wyróżnić czerwoną trasę, zwaną Warszawską Obwodnicą Turystyczną. Tworzy ona pokaźny pierścień o obwodzie 240 km. Inne obwodowe szlaki miastowe można wyszczególnić między innymi w Gliwicach oraz w Łodzi. Miastowe trasy do trekkingu zyskują na popularności, ze względu na swoją dostępność. Osoby, które nie posiadają wiele czasu wolnego i nie mają możliwości wybrania się gdzieś dalej, chętnie z miejskich udogodnień korzystają.

Trekking w Polsce może odbywać się również wzdłuż rzek. Bardzo docenianą trasą jest koryto Bugu, w okolicy wsi Drażniew. Aby zasmakować radości z tego typu trekkingu, istotna jest odpowiednia pogoda. Stan rzeki musi być obniżony, aby możliwe stało się wędrowanie. Na tego typu wyprawę należy się odpowiednio przygotowywać logistycznie. Jednak pasjonaci coraz to nowszych możliwości i urozmaiceń chętnie podejmują różnorodne wyzwania. Wszelkie udogodnienia i warianty powinny same przez siebie odpowiadać gdzie na trekking w Polsce warto iść. Możliwości jest naprawdę wiele i można wyprawy planować na wiele lat do przodu. Polska zapewnia teren na różne formy trekkingu, więc realne jest zasmakowanie kilku odmian w jednym kraju.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jaka bluza w góry?