Bezpieczna wędrówka po górach, a szczególnie po górach wysokich, w pierwszej kolejności powinna się opierać o baczną obserwację prognozy pogody. Biorąc jednakże pod uwagę fakt, że pogoda w górach może się zmienić szybciej niż w innych rejonach, trzeba być na taką wyprawę dobrze przygotowanym sprzętowo. Jednym z ważnych elementów wyposażenia powinny być porządne buty, czyli buty trekkingowe (ang. trek - długo wędrować).

Buty trekkingowe damskie i męskie – wybierz bezpieczeństwo

Zarówno męskie buty trekkingowe, jak i damskie są przeznaczone przede wszystkim dla turystów i nie tylko do chodzenia po górach, ale również po nizinach. Ogólnie takie buty charakteryzować powinny się tym, że będą mocne, a przede wszystkim wygodne. Że wędrówka w takich butach nie przerodzi się w udrękę, ale będzie zapewniać wygodę i bezpieczeństwo dla stóp. Trudno o wybór jednoznaczny. Damskie buty trekkingowe z pozoru powinny być lżejsze od męskich, ale zależy to głównie od indywidualnych preferencji oraz od typu miejsca, które w pieszej wędrówce będzie pokonywane. Trekkingowe buty skórzane sprawiają solidniejsze wrażenie i wybierane są często do wyjścia w góry, również zimą, choć nie jest to regułą.

Trzeba przy tym pamiętać, że buty skórzane wymagają stałej impregnacji (pastowania, woskowania), w przeciwnym wypadku nie zapewnią stopie suchości podczas długich wędrówek, a szczególnie podczas dużej wilgotności powietrza. Z kolei buty z membraną mogą nie wytrzymywać marszu w wysokich temperaturach, ponieważ membrany nie nadążają z odprowadzaniem wilgoci ze stóp. W obu wypadkach trzeba przede wszystkim skupić się na cholewce pod względem usztywnienia, zapewniającego stabilność stopie i stawom skokowym podczas marszu.

Cholewka

Wybierając buty trekkingowe, czy to damskie buty trekkingowe, czy męskie, do wyboru mamy trzy rodzaje wysokości cholewki.

  • niska cholewka raczej nie jest przeznaczona do chodzenia po górach, ale doskonale sprawdzi się na nizinach przy lekkim obciążeniu. Jednakże producenci wyszli z założenia, że niektórzy ludzie i w góry wybiorą taki rodzaj obuwia, dlatego podeszwy często wyposażone są w tzw. „climbing zone", czyli fragment umożliwiający precyzyjne pokonywanie występów skalnych. Takie buty są lekkie i to zarówno męskie buty trekkingowe, jak i damskie, a co za tym idzie, mniej męczą stopy podczas długich marszów. Są niewskazane przy przenoszonym dużym obciążeniu.
  • 3/4, czyli półbuty już bardzo dobrze stabilizują kostkę i nadają się w góry dla letnich wędrówek przy suchym podłożu. Są lekkie, ale może być w nich za gorąco na terenach płaskich.
  • wysoka cholewka to dla butów trekkingowych przeznaczonych w góry rozwiązanie najlepsze, szczególnie przy poruszaniu się w trudnym terenie i zimą. Jest to również obuwie konieczne dla górskich laików, gdyż znacznie obniży to możliwość skręcenia przez nich kostki w warunkach marszu, których nie znają. Męskie buty trekkingowe z wysoką cholewką doskonale przenoszą obciążenia, stabilizują staw skokowy i znacznie lepiej od innych butów chronią stopy przed wilgocią, błotem i śniegiem. Dla turystów lubiących góry ten rodzaj obuwia polecany jest jako najbardziej uniwersalny.

Podeszwa

W butach trekkingowych spotykane są podeszwy cieńsze, ale są one wybitnie odradzane dla wypraw górskich. W góry wybieramy podeszwy grube, twarde i chroniące przed poślizgiem, a więc ogumowane. Takie, które ochronią stopę przed odczuwaniem nierówności gruntu, czy też kamieni. Bardziej zaawansowane podeszwy posiadają amortyzację. Oprócz wyboru odpowiedniego obuwia należy również pamiętać o jego konserwacji. Buty trekkingowe źle znoszą nagłe skoki temperatur, dlatego nie należy ich suszyć w wysokich temperaturach, np. tuż przy ognisku. Oczyszczanie z błota oraz impregnowanie elementów skórzanych musi być podstawą.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Chodzenie czy bieganie - który sport uprawiać?