Trening w okresie letnim jest dość męczący, gdyż w upalne dni ciało wydziela więcej ciepła niż normalnie. Dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność i kontrolować przez cały czas reakcje organizmu na zwiększony wysiłek fizyczny. Zawroty głowy, osłabienie, drżenie mięśni to podstawowe oznaki odwodnienia, o które w okresie letnim nietrudno. Szczególnie groźny jest udar cieplny. Jak zatem ćwiczyć w lecie? Jaki sprzęt warto mieć i w co należy zainwestować?

Odpowiednie buty treningowe to podstawa

Nie bez powodu mówi się, że dobre buty to podstawa treningu. Jest to prawda, także i w okresie letnim. Wybór nieodpowiedniego obuwia może utrudnić prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, a nawet przyczynić się do kontuzji. Jak zatem wybrać buty treningowe damskie i męskie?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie ma butów uniwersalnych, które sprawdziłyby się zarówno na siłowni, jak i sali fitness czy podczas joggingu. Każdy rodzaj treningu wymaga nieco innego obuwia. Buty treningowe męskie i damskie przeznaczone na siłownię powinny przede wszystkim zapewniać stopie ochronę i stabilizację podczas ćwiczeń z obciążeniami. Z tego powodu muszą być sztywne i wytrzymałe. Znaczenie ma również podeszwa - twarda i gruba. Z kolei buty treningowe damskie czy męskie przeznaczone na fitness powinny być lekkie oraz przewiewne. Dobrze, gdy wykonane są z materiałów oddychających, dobrze przepuszczających powietrze. Warto zainwestować w model z antypoślizgową podeszwą. Ponadto wyróżnia się jeszcze buty treningowe męskie i damskie przeznaczone do biegania. Co ciekawe, w tym przypadku spore znaczenie ma to, gdzie będzie się biegać. Obuwie dedykowane do biegania po asfalcie jest elastyczne i lekkie. Do joggingu w terenie lepsze są modele grubsze, twardsze. Muszą być one zawsze dopasowane do stopy i zapewniać jej amortyzację.

Strój również ma znaczenie

Buty treningowe to oczywiście podstawa, ale nie można zapominać także o odpowiednim stroju. W ciepłe, gorące dni należy przede wszystkim w miarę możliwości unikać ciemnych kolorów, które dodatkowo kumulują ciepło. Ubranie treningowe powinno być jasne, przewiewne i lekkie. Jednak planując dłuższe treningi, warto postawić na bluzki bardziej zakryte, aby nie doszło do poparzenia skóry. W czasie krótszych ćwiczeń sprawdzą się z kolei krótkie topy czy bokserki, dzięki którym pot może swobodnie odparowywać ze skóry. Warto postawić oczywiście na tkaniny oddychające. Spore znaczenie mają też dobrze dopasowane, cienkie skarpetki i czapka, która również powinna być lekka. Chroni ona głowę, ale jednocześnie nie zatrzymuje odpływu ciepła przez tę część ciała. Bez względu na strój, w ciepłe dni nie wolno zapomnieć o odpowiedniej ochronie skóry. Do tego celu przeznaczone są kosmetyki z wysokim filtrem. Szczególnej ochrony wymagają przede wszystkim tak wrażliwe części ciała jak twarz, usta, ramiona czy czubki uszu.

Tylko sporty wodne?

Oczywiście w upalne dni wydaje się, że najlepszym miejscem na odpoczynek i sport jest basen. W basenie wbrew pozorom uprawiać można wiele aktywności fizycznych, nie trzeba ograniczać się jedynie do pływania. Ciekawym rozwiązaniem jest np. aqua aerobik. Jest to sport, który cieszy się coraz większą popularnością. Oprócz tego w wodzie można surfować, żeglować, grać w piłkę wodną itd. Modne od pewnego czasu są też dyscypliny bardziej ekstremalne np. wakeboarding i flyboarding. Jednak latem wcale nie trzeba rezygnować z codziennym aktywności sportowych i tradycyjnego treningu. Należy jednak o siebie odpowiednio dbać, m.in. zakładając odpowiedni strój oraz obuwie.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jak bezpiecznie chodzić po górach?