Buty to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów ekwipunku turysty górskiego. To od nich zależy w dużej mierze powodzenie wycieczki. Kluczem do sukcesu są buty dobrze wybrane i zadbane. Stąd tak duże znaczenie ma ich pielęgnacja oraz odpowiednia impregnacja. Zatem jak czyścić buty górskie?

Jak dobrze wyczyścić buty górskie?

Czyszczenie obuwia to czynność, którą powinno się wykonać zawsze po powrocie ze szlaku. Tymczasem wiele ludzi o tym zapomina. Obuwie, które ma służyć przez długi czas, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dotyczy to przede wszystkim butów z membraną, w przypadku której brud szybko zatyka pory. Wówczas but znacznie gorszej oddycha.

W większości sytuacji wystarczy na sucho usunąć z butów powierzchniowe zabrudzenia. Potem można wykorzystać wodę, aby zmyć z obuwia resztę zabrudzeń. Buty wykonane ze skóry licowej są na ogół łatwe go czyszczenia. Gorzej jest z modelami zamszowymi czy wykonanymi z nubuku. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki przeznaczone do pielęgnacji takiego obuwia. Od czasu do czasu, warto też wyczyścić sznurówki czy wkładki.

Buty zawsze powinny schnąć w temperaturze pokojowej. Pod żadnym pozorem nie wolno ich wystawić na słońce czy ustawić pod kaloryferem. Dodatkowo do środka włożyć można stare gazety.

Materiał ma znaczenie

Jak myć damskie buty górskie to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Okazuje się, że w tym przypadku spore znaczenie ma ustalenie, z czego obuwie jest wykonane i czy posiada membranę. Droższe modele na ogół wykonane są ze skóry licowej, nubuku lub zamszu. W przypadku tańszego obuwia mogą to być również materiały syntetyczne różnego rodzaju.

Czyszczenie butów wykonanych ze skóry licowej jest zdecydowanie najłatwiejsze. Takie buty, o ile są dobrze zaimpregnowane, można łatwo czyścić suchą szmatką czy letnią wodą. Zabrudzenia ze skóry spływają bowiem błyskawicznie. Znacznie trudniejsze jest utrzymanie w czystości nubuku. To skóra delikatniejsza niż licowa, która dość szybko się brudzi. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest systematyczność. Takie obuwie należy regularnie czyścić, gdyż w przeciwnej sytuacji może dojść do utrwalenia się na nim mało estetycznych przebarwień. Podstawowym zabiegiem jest tutaj szczotkowanie, którego celem jest wykruszenie zeschniętej ziemi i zanieczyszczeń z butów. Do usunięcia trudniejszych zabrudzeń przeznaczone są już specjalne środki.

Jak oczyścić wnętrze butów górskich?

Oczywiście warto także pamiętać o regularnym czyszczeniu wnętrza butów. Tutaj należy jednak pamiętać o tym, że wyściółka schnie długo, a więc nie można jej myć przed planowaną na kolejny dzień wyprawą. Wówczas może nie zdążyć wyschnąć.

Jak czyścić męskie buty górskie? W tym przypadku najlepiej sprawdzi się letnia woda, która skutecznie usunie z butów pot i zanieczyszczenia różnego rodzaju. To o tyle istotne, że stanowią one pożywkę dla bakterii. Można także dodatkowo sięgnąć po specjalne preparaty, których zadaniem jest neutralizacja nieprzyjemnych zapachów i zahamowanie rozmnażania się bakterii za to odpowiedzialnych. Oczywiście trzeba zakupić środki przeznaczone specjalnie do obuwia górskiego.

Od czasu do czasu warto też wyczyścić wkładki do butów, które są zwykle mocno przepocone. To niezwykle istotne przede wszystkim w butach wykonanych ze skóry. Okazuje się bowiem, że pot wysusza skórę, która zaczyna tracić swoją pierwotną elastyczność. Wkładki zaleca się prać ręcznie w letniej wodzie. Te wykonane z tworzywa sztucznego można też wrzucić do pralki, ale raczej przy niskiej temperaturze i niewielkich obrotach. Trzeba uważać w przypadku wkładek wielorazowych, gdyż ich długie namaczanie może skończyć się rozwarstwieniem.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Wyprawy górskie dla początkujących - gdzie warto zacząć?