Każdy z nas lubi chyba moment zakładania nowych, dopiero co zakupionych butów. Conversy to obuwie tak kultowe, że nie sposób o nie nie dbać. Należą jednak do dość wymagających, ponieważ wykonane są z materiału, który dość szybko poddaje się zabrudzeniom. O ile gumową podeszwę można doprowadzić do idealnego stanu w kilka minut, to tkanina potrzebuje znacznie więcej zaangażowania i czasu. Jak czyścić trampki Converse w sposób, który ich nie uszkodzi, a przy okazji sprawi, że znów będą wyglądać jak nowe? Wyprać je w pralce, a może ręcznie? Zobacz, które metody sprawdzają się najlepiej.

Jak prać białe trampki Converse?

Jednym z najchętniej wybieranych kolorów trampek jest biel. Conversy prezentują się świetnie w tej barwie i pasują niemal do każdego looku. Nietrudno się jednak domyślić, że białe buty ulegają zabrudzeniu przy prawie każdym założeniu. Dobrze więc oprócz regularnego przecierania szmatką, czy szczotką, wyprać je czasem w pralce. Wiele osób nie podejmuje nigdy tego zabiegu, ponieważ owiany jest mitem mówiącym, że buty mogą ulec zniszczeniu. Oczywiście jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy zrobimy to źle. Jest kilka ważnych wskazówek, które pozwalają na w pełni bezpieczne wypranie trampek. Jeśli chcemy wyprać trampki bez zamartwiania się, czy wyjdą z tego cało, wystarczy zastosować się do zasad, które zawsze sprawdzają się przy praniu obuwia. Jak więc w kilku krokach możemy sprawić, że trampki znów będą wręcz razić idealną bielą?

  1. Czyszczenie butów — w pierwszej kolejności, musimy pozbyć się błota oraz większych zabrudzeń. Jak czyścić trampki Converse przed wypraniem? Najlepiej użyć do tego szczoteczki, ponieważ to właśnie z jej pomocą najszybciej ściągniemy z butów nawarstwione zanieczyszczenia.
  2. Wyjęcie sznurówek — dzięki temu zarówno one, jak i same trampki zostaną wyprane znacznie dokładniej.
  3. Woreczki do prania obuwia — jeśli chcemy, aby nasze trampki po wyjęciu z pralki wyglądały jak nowe, to koniecznie zaopatrzymy się w specjalne woreczki do prania. Dzięki umieszczeniu w nich obuwia unikamy ocierania oraz obijania się ich o wnętrze bębna w sposób bezpośredni. Często poleca się także włożyć do pralki stary koc, poszwę, czy inny materiał, który zapewni dodatkową amortyzację.
  4. Dostosowana chemia — bardzo ważne, abyśmy wybrali właściwy proszek oraz płyn do prania. Koniecznie dostosujmy jego rodzaj do koloru obuwia. Pamiętajmy, aby nawet mimo dużych zabrudzeń, nie dodawać do prania wybielaczy na bazie chloru, ponieważ związek ten osłabia materiał.
  5. Odpowiedni program prania — właściwie dobrane parametry to podstawa przy praniu obuwia. Trampki pierzmy w najniższej temperaturze, czyli 30 stopniach. Wyłączmy także wirowanie, ponieważ może ono wpłynąć negatywnie na formę butów.

Jak dbać o czystość trampek Converse na co dzień?

Podstawą w utrzymaniu czystości butów, jest regularne pozbywanie się zabrudzeń. Jak czyścić trampki Converse między praniami? Rutyna polegająca na przecieraniu obuwia po każdym użyciu sprawi, że nie dopuścimy do powstania większych plam, czy zabrudzeń. Dzięki temu brud nie będzie miał szans na wtargnięcie w głębokie warstwy materiału. Dobrze jest też nosić przy sobie na przykład nawilżone chusteczki. Jeśli dojdzie jednak do zabrudzenia, z którym zwykła szmatka sobie nie radzi, możemy zastosować kilka domowych metod. W przypadku białych trampek bardzo dobrze sprawdza się soda oczyszczona, mleczko do czyszczenia, lub zwykłe mydło aplikowane szczoteczką. Warto pamiętać, że pranie butów w pralce jest bezpieczne, ale nie możemy wykonywać tego zabiegu zbyt często. Ciągły kontakt z wilgocią może bowiem wpłynąć na wiązanie kleju.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Buty na fitness, jakie wybrać?