Urazy stóp to jeden z głównych problemów, jakie mogą dotknąć piechura podczas wędrówki. Problem ten dotyczy nie tylko osoby, które wychodzą w góry po raz pierwszy, ale także zaprawionych fanów wędrówek. Podczas wyprawy stopy narażone są nie tylko na otarcia i pęcherze, ale także na odmrożenia, czy pęknięcia skóry. Bardzo częste są także skaleczenia. Co warto mieć w plecaku podczas wyprawy? Jak dbać o stopy?

Na jakie urazy narażone są stopy podczas wędrówki?

Bez względu na porę roku, czy stopień zaawansowania w wyprawach, stopy narażone są na szereg negatywnych czynników, które mogą doprowadzić do licznych urazów, a także otarć. Główną przyczyną takich problemów są oczywiście nieodpowiednio dobrane buty, trudne warunki atmosferyczne, a także inne czynniki. Do najczęstszych urazów zaliczyć można otarcia, powstanie pęcherzy, skaleczenia, odmrożenia. Główną przyczyną powstania otarć na nogach jest nie sam marsz, a warunki, jakie aktualnie panują. Rozgrzane stopy mają tendencję do pocenia się. Wilgoć, jaka powstaje na skarpetach, doprowadza do bolesnych otarć. Przed wybraniem się w wędrówkę należy dobrze wyposażyć swój plecak, aby znajdowały się w nim najpotrzebniejsze rzeczy, dzięki którym dalsza podróż nie będzie aż tak nieprzyjemna.

Czego użyć żeby zapobiec odciskom na stopach?

Co należy zabrać do plecaka, wybierając się na wyprawę? Przede wszystkim należy mieć w nim niezbędne plastry, gaziki, a także bandaże. Wiele osób zastanawia się, co na odciski na stopach będzie najlepsze. Oczywiście pomocna może okazać się tutaj nie tylko paczka plastrów, ale także maści na otarcia, a także specjalny talk, dzięki któremu rana zostanie odkażona, a krew przestanie lecieć. Oprócz klasycznego plastra w plecaku warto mieć także mocną taśmę dostępną w aptece, która służy do zabezpieczenia bandaża lub opatrunku w miejscu, które narażone jest na otarcia. To gwarancja bezpiecznego powrotu bez ryzyka poprawiania opatrunku. Oczywiście w plecaku osoby wybierającej się na wędrówkę musi być także para skarpetek na zmianę oraz butelka wody, która zastosowana może zostać jako woda do zdezynfekowania rany. Jeżeli w danym miejscu powstanie pęcherz, nie należy do przebijać! Taką ranę należy dokładnie zabezpieczyć plastrem i zająć się usuwaniem zmiany dopiero po powrocie do domu. W przeciwnym wypadku rana narażona będzie na bakterie podczas wyprawy. Pęcherze na podeszwie bywają frustrujące, dlatego oprócz przygotowania plecaka należy wziąć także odpowiednie obuwie, w których stopa będzie mogła oddychać. Ważne jest tutaj dobranie rozmiaru obuwia, a także postawienie na wariant, który będzie gwarantował stopie odpowiednią wentylację. Co to oznacza? Mniej więcej to, że w przypadku mrozu noga nie będzie narażona na zimno, a w przypadku upału lub długiego marszu wilgoć będzie odprowadzana na zewnątrz, a noga nie będzie narażona na pocenie.

Nie ma jednego złotego środka, który skutkowałby na wszystkie te dolegliwości. Kluczowy jest w tym przypadku wspomniany wcześniej odpowiedni dobór obuwia, niezależnie od tego czy chodzi o buty trekkingowe męskie czy buty trekkingowe damskie. W przypadku spuchnięcia stopy bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór takich butów, które mogą zwiększać swoją objętość. Dzięki temu nawet w przypadku, kiedy stopa pod wpływem temperatury, marszu lub innych czynników zwiększy się, but nie stanie się za ciasny. W przypadku powstania odcisków, nie należy go wycinać, a jedynie zabezpieczyć miękką otoczką, która zmniejszy ból. Pierwszą pomocą w sytuacji infekcji jest przemycie stóp w czystym strumieniu na trasie. Kiedy stopy odpoczną, a skarpetki odparują z wilgoci, dalsza wyprawa będzie przyjemniejsza.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jak się ubrać w góry jesienią?