Spodnie trekkingowe to absolutne must have dla kogoś, kto uprawa trekking, czyli aktywność outdoorową, która odbywa się w nieco trudniejszych warunkach terenowych lub w wymagającym klimacie. Najczęściej opiera się na kilkudniowej wędrówce, bądź takiej, która zakłada pokonywanie jakichś przeszkód. Dobre spodnie do trekkingu, zarówno damskie, jak i męskie, mają zapewnić uczestnikom tak surowej wyprawy komfort i bezpieczeństwo. Poniższy artykuł pomoże Wam w wyborze odpowiedniego modelu i wskaże, na co należy zwracać uwagę przy zakupie spodni trekkingowych.

Zalety spodni trekkingowych

Po co w ogóle inwestować w profesjonalne spodnie trekkingowe? Ponieważ klasyczne spodnie dresowe nie chronią przed chłodem i złymi warunkami atmosferycznymi. Oczywiście to nie jedyna zaleta spodni outdoorowych. Można na nich polegać również z innych powodów, a mianowicie:

  • Letnie spodnie trekkingowe są szyte z oddychających, lekkich i szybkoschnących materiałów, a czasami są również wyposażone w odpinane nogawki. Wszystko to sprawia, że wędrówka w upalne dni jest dużo bardziej komfortowa.
  • Spodnie trekkingowe z membraną lub spodnie typu softshell są uniwersalne – nadają się do noszenia o każdej porze roku i na wyprawy różnego typu, a dodatkowo są bardzo wygodne i funkcjonalne.
  • Są elastyczne oraz mają wygodny krój, dzięki czemu nie krępują ruchów i zapewniają swobodną wspinaczkę, a także dopasowują się do ciała,
  • Są wytrzymałe – w przeciwieństwie do zwykłych spodni nie podrą się przy zahaczeniu o byle gałąź czy przy otarciu się o kamień.

Rodzaje spodni trekkingowych

Decydując się na zakup spodni trekkingowych, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki: porę roku i warunki atmosferyczne. Jeśli chodzi o spodnie dedykowane na konkretną porę roku wyróżniamy:

  • Spodnie trekkingowe letnie – są lekkie, wykonane z oddychającego materiału i szybko schną, często mają filtr UV.
  • Spodnie trekkingowe na okresy przejściowe – chronią przed opadami i wiatrem; są to najczęściej spodnie ze specjalną powłoką DWR.
  • Spodnie trekkingowe zimowe – dzięki specjalnej membranie (wiatroodpornej i/lub wodoodpornej) chronią przed zimnym wiatrem i skutecznie zabezpieczają ciało przed ujemnymi temperaturami.

Spodnie trekkingowe dzieli się również ze względu na poziom ochrony przed warunkami pogodowymi. Są to:

  • Spodnie typu softshell – uniwersalne, najczęściej z powłoką DWR, która chroni przed wodą i pozwala skórze oddychać.
  • Spodnie z membraną – wodoodporną i wiatroodporną, doskonałe na złe warunki atmosferyczne i zimne pory roku.
  • Spodni z filtrem UV – idealne na lato, chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Materiał ma znaczenie

Damskie spodnie trekkingowe są najczęściej wykonane z nylonu lub poliestru. Nylon to syntetyczne włókno o bardzo dużej wytrzymałości na rozciąganie. Jest materiałem niezwykle lekkim, dzięki czemu spodnie są wygodne i doskonale nadają się nawet na długie wędrówki. Poliester natomiast odznacza się wytrzymałością na rozerwanie, zginanie i ścieranie, dobrą odpornością na działanie światła oraz czynników chemicznych. Warto sprawdzić, czy spodnie zostały wyposażone w powłokę Flash Dry. To nowoczesna technologia, która polega na zwiększeniu zdolności organizmu do regulacji termicznej poprzez znaczące zmniejszenie czasu schnięcia. Dodawana jest do materiału na poziomie włókien lub jako wodoodporna i oddychająca powłoka zewnętrzna. Nie zwiększa wagi materiału ani jego objętości. Nie spiera się ani nie ściera.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz wyżej wymienionych czynników, warto wziąć również pod uwagę przy wyborze spodni trekkingowych ich krój, grubość materiału oraz dodatkowe elementy. Wiadomo – latem stawia się na spodnie z cienkich i lekkich tkanin, natomiast zimą lepiej, aby spodnie były wykonane z grubego i wyposażonego w dodatkowe powłoki materiału. Zawsze należy szukać informacji o ich gramaturze. Co do kroju, ma być wygodny dla użytkownika. Powinien być dopasowany do ciała, elastyczny i zapewniać swobodę ruchów. Dodatkowym atutem każdych męskich spodni trekkingowych będą odpinane lub regulowane na szerokość nogawki. Takie modele są bardziej uniwersalne i nadają się do noszenia przy różnych temperaturach. Warto również, żeby spodnie outdoorowe posiadały odpowiednią ilość kieszeni. To bardzo praktyczne detale, a ich ilość zawsze należy dopasowywać indywidualnie.

Spodnie trekkingowe są równie ważne co odpowiednie buty lub kurtka, dlatego ich wybór należy starannie przemyśleć i dopasować zarówno do swoich indywidualnych potrzeb, jak i warunków, w jakich przyjdzie je nosić. Pamiętając o kilku najważniejszych czynnikach, które należy wziąć pod uwagę, z pewnością uda się znaleźć idealny model.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Bieganie w górach - 5 rzeczy, w które warto zainwestować