Górska wyprawa to bardzo emocjonujące przeżycie dla każdego turysty, jednak trzeba się do niej dobrze przygotować. Dzięki temu podróżnikom po drodze nie zabraknie żadnych przedmiotów, akcesoriów oraz przydatnych produktów. W pierwszej kolejności zainteresowani powinni wyposażyć się w wysokiej klasy plecak turystyczny. Przy jego zakupie należy zwrócić uwagę na jego wytrzymałość, funkcjonalność oraz pojemność. Im bardziej przestronny plecak tym lepiej, ponieważ zmieści się w nim więcej rzeczy. Poza tym godne uwagi jest również to, aby w plecaku znajdowała się spora ilość kieszeni wewnętrznych oraz zewnętrznych. Tym samym wszystkie najważniejsze rzeczy będzie miało się przy sobie.

Co zabrać do plecaka?

Osoby zastanawiające się nad tym jak spakować plecak w góry powinny mieć na uwadze to, że jedna strona nie powinna być dla ramion większym obciążeniem, niż druga. Warto w tej sytuacji zachować pełną równowagę, dzięki czemu turyści nie będą się tak szybko męczyć i opadać z sił. Na samym dole powinny znaleźć się lekkie rzeczy, mogą to być np. ubrania na zmianę, czy też drobne jedzenie. Najcięższe elementy to oczywiście woda, reszta jedzenia (np. puszki) oraz akcesoria do namiotu. Na samej górze można umieścić mapę, z której będzie się prawdopodobnie często korzystało chyba, że ktoś zna teren na pamięć.

Jeśli ktoś zabiera ze sobą śpiwór (w wielu przypadkach jest to koniecznością), powinien umieścić go w dolnych rejonach pleców. Wtedy nie będzie zbyt dużym obciążeniem fizycznym. Wybierając się w dłuższą podróż trzeba mieć świadomość tego, iż ubrania, mapę oraz śpiwór powinno się spakować w wodoszczelne woreczki. Dzięki temu nie będą przemakać i będzie można z nich skorzystać praktycznie w dowolnym momencie. Zastanawiając się jak spakować plecak turystyczny, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie ewentualności. Niezbędnym wyposażeniem podczas wycieczek górskich będą również:

  • termos,
  • kurtka przeciwdeszczowa,
  • wielofunkcyjna chusta,
  • duża ilość batonów energetycznych,
  • kompas,
  • przeciwsłoneczne okulary,
  • czołówka,
  • apteczka,
  • rękawiczki.

Jak widać jest tego sporo, dlatego plecak nie może być zbyt mały, ponieważ wtedy turyści nie zdołają zabrać ze sobą połowy ważnych rzeczy. Do takiej sytuacji nigdy nie można dopuścić, ponieważ w górach może być niebezpiecznie, zwłaszcza gdy nie ma się odpowiedniego wyposażenia.

Rozsądne rozplanowanie kluczem do sukcesu

Podczas pakowania plecaka turystycznego najważniejszą kwestią jest rozsądne rozplanowanie procesu pakowania. Jeśli ktoś zajmie się tym lekceważąco, wtedy zapomni o niezwykle istotnych rzeczach, które mogą okazać się przydatne w wysokich górach. Nie wszyscy wiedzą jak spakować plecak w góry, tyczy się to zwłaszcza osób, które wybierają się w takie regiony po raz pierwszy. W niektórych przypadkach warto poprosić o porady bardziej doświadczone osoby, wiedzę tę można zdobyć np. w sklepach z wyposażeniem turystycznym lub też na tematycznych forach internetowych.

Nie wiedząc do końca jak spakować plecak turystyczny warto otworzyć się na pomoc z zewnątrz. Jeśli ktoś chce się kompletnie spakować i mieć pewność, że niczego nie zapomniał powinien zabrać ze sobą jeszcze kilka przydatnych akcesoriów. Będą to z całą pewnością: krzesiwo, nóż, ciepłe skarpety, termoaktywna bielizna, palnik. Jak widać jest tego naprawdę sporo, dlatego dobór plecaka turystycznego jest w tym zakresie kluczową sprawą. Najlepszą opcją będą plecaki o pojemności około 70 litrów, dzięki nim będzie można zabrać ze sobą wszystko, czego turysta potrzebuje w górach.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Trening biegowo-górski, co będzie potrzebne?