Niemal każdy miłośnik górskich wędrówek zgodzi się, że bez dobrych butów trudno pokonywać zaplanowane trasy, o komforcie już nie wspominając. Niewłaściwe obuwie przyczynia się do powstawania odcisków, otarć czy nawet opuchlizny, które skutecznie uprzykrzają chodzenie. Z tego względu rynek pełen jest butów trekkingowych, które możemy idealnie dopasować do naszych potrzeb. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że nie tylko dobór butów, ale również wiedza jak wiązać buty trekkingowe męskie ma znaczenie podczas wędrówek. Ta pozornie nieistotna czynność ma istotny wpływ na kondycję stóp. Jak więc to robić?

Jak poprawnie wiązać buty trekkingowe?

Jeśli mimo poprawnie dobranych butów wciąż doskwierają Ci problemy ze stopami, najprawdopodobniej musisz się podszkolić w tym, jak wiązać buty trekkingowe damskie. Choć sznurowania obuwia uczymy się zazwyczaj w wieku około 5 lat, najczęściej stosowane "na kokardkę" nie do końca sprawdza się w pieszych wędrówkach. Nie zawsze zapewnia odpowiedniego naciągu sznurówek, łatwo i najmniej spodziewanym momencie się rozwiązuje, a także łatwo jest o coś potknąć, zaczepiając o kokardkę. Znacznie lepszym pomysłem, jest węzeł płaski, doskonale sprawdzający się niemal w każdych warunkach. Tak zawiązane buty nie mają "uszu", które towarzyszą standardowo zawiązanym sznurówkom. Ciągnięcie za którykolwiek ze sznurków powoduje mocniejsze zaciśnięcie węzła, a nie jego rozwiązanie - znikają więc obawy, że but samoistnie rozwiąże się podczas wędrówki - jest to praktycznie niemożliwe. Równocześnie jest on bardzo łatwy i szybki w rozwiązywaniu, wystarczy go tylko "złamać", co ułatwi rozwiązywanie. Przyda się z pewnością osobom, które wkładają buty częściej niż raz dziennie.

Jeśli tylko nasze sznurówki nam na to pozwalają, bardzo sprawdzoną metodą jest owinięcie cholewy buta raz lub dwa razy po zaciągnięciu sznurówek i dopiero wtedy zawiązanie węzła. Dzięki temu nie tylko znacznie skrócimy ich długość, ale również uszczelnimy but i zabezpieczymy przed piaskiem lub kamykami, które mogłyby się do niego dostać podczas wędrówki.Jednak kwestia jak wiązać buty trekkingowe nie ogranicza się tylko do zawiązania końcówek. Istotną rolę odgrywa również sposób, w jaki prowadzi się sznurowadła przez całą długość buta - od palców, aż po cholewkę. Jego dobór powinien zależeć od naszych predyspozycji, a nawet powierzchni, po której planujemy wędrować. Dużą podpowiedzią są dla nas miejsca, w których odczuwamy dyskomfort. Na przykład:

  • Wiązanie na tzw. okienko sprawdzi się w przypadku osób o wysokim podbiciu stopy, którym często doskwiera ucisk na górę śródstopia. Pominięcie jednego "okienka" pozwoli na zmniejszenie napięcia w tym wrażliwym miejscu,
  • Osobom narzekającym na ból dużego palca może pomóc rozpoczęcie wiązania od drugiej pary szlufek, co zmniejszy napięcie na przód stopy (w tym palce),
  • Wiązanie chirurgiczne pozwoli na lepszą stabilizację stopy w bucie, co pomoże zwłaszcza osobom uskarżającym się na otarcia i odciski np. na piętach.
  • To zaledwie trzy w wielu możliwości na to, jak wiązać buty trekkingowe. Jak każdy z nas może się przekonać, dobre wiązanie, jak i węzeł ma istotne znaczenie dla wygodnego podróżowania.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Czemu trampki żółkną i jak temu zaradzić?