„Run, Forrest, run!” - kto nie pamięta tego fragmentu z filmu „Forrest Gump”? Bohater tamtej historii ot tak, bez dłuższego namysłu przebiegł całe Stany Zjednoczone wzdłuż i wszerz. I w sumie nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy obudził w sobie własnego Forresta, ruszając w bieg po swojej okolicy. Nic oprócz doboru obuwia do biegania.

Bieganie to chyba najprostszy sport, jaki przychodzi do głowy. Ale nawet to nie sprawia, że jego uprawianie kończy się happy endem jak w hollywoodzkiej produkcji. Podczas każdego kroku w biegu na stopy czyha wiele zagrożeń, które są związane m.in. z nawierzchnią i budową ciała. Buty do biegania są w stanie przeciwdziałać im, a przy okazji chronią nogi przed wszelkimi innymi obtarciami i kontuzjami.

Dlaczego buty do biegania muszą być większe?

Odpowiedź na pytanie, jak wybrać odpowiednie męskie buty do biegania, na pewno znają już wprawni biegacze. Choć czasami może się im tak tylko wydawać, gdy po kilku przebieżkach okazuje się, że ich stopy są zranione. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, o których będzie mowa nieco niżej. Warto bowiem zacząć od fundamentalnej zasady, którą niekoniecznie znają Ci dopiero planujący bieganie.

Mianowicie przy wyborze obuwia trzeba zawsze wybrać model z większym rozmiarem. Ma to związek z tym, że podczas biegu stopa przesuwa się w bucie i może dojść do nieprzyjemnego obtarcia, skaleczenia lub posiniaczenia dużego paznokcia. Oprócz tego przy wysiłku może spuchnąć srota i wtedy każdy model będzie niewygodny. Odpowiedni nadmiar miejsca w bucie niweluje prawdopodobieństwo wystąpienia takich skutków. Powyższa zasada jest jak abecadło zwłaszcza wtedy, gdy stoi się przed dylematem jakie buty do biegania wybrać na początek przygody z tym sportem.

Rodzaj terenu a obuwie do biegania

Następnie trzeba się pochylić nad trasą biegu, a precyzyjniej - nad nawierzchnią, po której będzie się stawiać kroki. Biegać można dosłownie wszędzie - na bieżni, po szosie lub chodniku, a nawet po nierównościach w lesie. Dla każdego z terenów producenci dedykują odpowiednio zaprojektowane modele.

Buty do biegania New Balance nadają się do biegu po płaskiej szosie, dzięki specjalnej piance w podeszwie, która doskonale amortyzuje każdy krok. Przy okazji ta sama podeszwa jest elastyczna i lekka, dzięki czemu gwarantuje odpowiednie wsparcie dla nogi. Z kolei buty do biegania z nacięciami Salomon sprawdzą się zarówno na asfalcie, jak i w biegu po kamiennej nawierzchni. Umożliwiają to m.in. gumowe nacięcia w podeszwie Contagrip®, która z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo na nierównościach, a z drugiej sprawia, że do bieżnika nie przyczepia się brud. Każdy producent ma więc w zanadrzu coś, co na pewno przypadnie do gustu klientowi.

Jak dobrać buty do biegania?

I wreszcie ostatnia wątpliwość do rozwiania. Bo wcale nie jest tak, że wystarczy znaleźć obuwie do konkretnego terenu, a potem wybrać model z większym rozmiarem. Bardzo ważną kwestią jest także budowa ciała oraz uformowanie stóp, które dostają największy wycisk podczas biegu. Ogromną rolę odgrywa właśnie podbicie stopy. Jeśli jest ono normalne (czyli takie, które nie jest ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie), to właśnie odpada jeden problem - można wówczas kupić buty do biegania wedle własnych upodobań. Schody zaczynają się dopiero wtedy, gdy ma się do czynienia z tzw. małą lub wysoką pronacją.

Osoby z niską pronacją to z reguły te, które posiadają wysokie podbicie i zaleca się im obuwie do biegania z amortyzacją. Na przykład damskie buty do biegania The North Face, wyposażone w trwałą wkładkę ORTHOLITE®, która pozwala zachować nawet 95% amortyzacji po roku użytkowania. Na drugim biegunie znajdują się ci, których podbicie jest niskie, a pronacja wysoka. Dla nich lepszym wyborem będzie „sztywna” podeszwa, jaką mają choćby buty do biegania MERRELL, których bieżnik jest niezwykle przyczepny bez względu na rodzaj nawierzchni.

Wielość elementów, nad którymi wypada pochylić się przed decyzją o zakupie odpowiedniego obuwia do biegania, jest jak pudełko czekoladek u przywoływanego już Forresta Gumpa. Nigdy nie wiadomo, na co się trafi.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jak wiązać buty trekkingowe?