Buty treningowe to jeden z najważniejszych atrybutów każdego amatora sportu. Jest to jedna z pierwszych rzeczy, w które powinniśmy się zaopatrzyć rozpoczynając swoją przygodę z ćwiczeniami. I nie wynika to bynajmniej z jakiejś mody, ale jest ściśle uwarunkowane kwestią bezpieczeństwa - dobrze dobrane buty treningowe chronią przed potencjalnymi kontuzjami i urazami oraz znacząco podnoszą komfort podczas treningu.

Buty treningowe to uniwersalny rodzaj obuwia, który dobrze sprawdza się zarówno podczas ćwiczeń na siłowni i w klubach fitness, jak i w przypadku treningu na świeżym powietrzu. Buty treningowe nie są dedykowane konkretnej dyscyplinie sportowej, więc można w nich uprawiać różne aktywności - trening siłowy, kondycyjny czy aerobowy. Można z nich korzystać także do biegania, jednak w wielu wypadkach buty treningowe mają cieńszą podeszwę od obuwia dedykowanego biegaczom, przez co mogą powodować dyskomfort podczas dłuższych przebieżek oraz biegów po trudnym, niestabilnym podłożu.

Pożądane cechy butów treningowych

Buty treningowe powinny mieć elastyczną podeszwę, która będzie właściwie dopasowywać się do układu stopy przy wykonywaniu zróżnicowanych ćwiczeń. Jest to szczególnie ważne w przypadku udziału w zajęciach z grupy fitness, gdzie sesje treningowe składają się z kombinacji wielu ćwiczeń, a każde z nich wymaga odpowiedniego układu ciała i pracy nóg. Podeszwa powinna mieć także odpowiednią przyczepność do podłoża - amortyzować i wspierać bezpieczeństwo ćwiczeń w różnych warunkach.

Osoby, które aktywnie trenują z reguły preferują, by wierzchnia część butów treningowych była wykonana z oddychającego materiału. Ma to konkretne uzasadnienie praktyczne - dziurkowany materiał lub wstawki w cholewce ze specjalnej siatki zapewnią stopom odpowiednią wentylację nawet podczas wykonywania bardzo dynamicznych ćwiczeń.

Innym aspektem, którego nie można pominąć podczas wyboru butów treningowych jest kwestia wysokości cholewki. Zbyt płytkie buty mogą powodować dyskomfort podczas ćwiczeń, dlatego też buty treningowe powinny dobrze pasować do kształtu i wielkości stopy. Dodatkowo, powinny być lekkie, aby nie obciążać dodatkowo stawów podczas treningu.

Najlepsze modele butów treningowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli butów treningowych różnych firm, dlatego wybór właściwego obuwia jest dość trudny i czasochłonny. Większość marek specjalizujących się w produkcji obuwia i odzieży sportowej i turystycznej posiada w swojej ofercie przynajmniej kilka ciekawych modeli.
Spośród męskich butów treningowych obecnie dużą popularności cieszy się model sprawdzonej marki The North Face Litewave Ampere II HC Camo. Buty te szybko podbiły serca profesjonalnych sportowców oraz amatorów ćwiczeń na całym świecie, a powodów jest przynajmniej kilka - są one wykonane z doskonałych materiałów, są solidnie wykończone i dobrze amortyzują. The North Face Litewave Ampere II HC Camo są odrobinę wyższe od typowych butów treningowych - zostały zaprojektowane w ten sposób, by zapewnić stawom maksymalną ochronę przed urazami. Podeszwa została wykonana w oparciu o nowoczesną technologię Ultratac™ - podeszwy gumowe wykonane w ten sposób zapewniają świetną przyczepnością do podłoża. Ten model posiada także cenioną przez specjalistów wkładkę Ortholite, która gwarantuję wygodę i pozytywnie wpływa na wentylację obuwia.

Z kolei marka Merrell wypuściła ostatnio bardzo ciekawą kolekcję damskich butów do treningu i biegania szosowego. Uwagę przyciąga szczególnie model Merrell Vapor Glove 3, który jest dostępny w dwóch oryginalnych wersjach kolorystycznych. Są to bardzo lekkie buty treningowe, które zostały wykonane według nowoczesnej technologii M-Select Fresh, zapewniającej wysoki poziom oddychalności obuwia. Buty treningowe Merrell powstały w oparciu o analizę potrzeb osób wykonujących regularnie ćwiczenia, dlatego są też wyposażone w sprawdzoną podeszwę VIBRAM®, która dobrze współgra z podłożem i odpowiednio amortyzuje ruchy.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz buty treningowe znanej marki, czy obuwie oferowane przez mniej znanego producenta, przed zakupem polecamy sprawdzić jakość produktu w oparciu o omówioną tutaj analizę pożądanych cech butów treningowych.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Uniwersalna odzież i akcesoria treningowe - bluzy i torby sportowe na każdą okazję

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Uniwersalna odzież i akcesoria treningowe - bluzy i torby sportowe na każdą okazję