Bez wątpienia każda górska wyprawa wymaga starannego przygotowania. Potrzebna jest nie tylko dobra pogoda, ale również pełen ekwipunek, pozwalający na wygodną wyprawę. Niemal każdy pamięta o istotnej roli butów, czy kurtki przeciwdeszczowej, jednak nieraz naszej uwadze umykają pozostałe elementy ubioru. Dziś zajmiemy się jednym z nich i zastanowimy się, jaka bluza w góry sprawdzi się najlepiej, czym powinna się charakteryzować i dlaczego tak wiele od niej zależy.

Jak wybrać bluzę w góry?

Rola bluzy podczas jesiennych i zimowych wypraw górskich jest trudna do przecenienia. Sprzyja ona utrzymaniu temperatury ciała, co w chłodniejszych miesiącach jest szczególnie ważne i pozwala odprowadzić nadmiar wilgoci z organizmu (tak, by się nie pocić). Dzięki temu niezależnie od warunków pogodowych panujących podczas wyprawy, nasze ciało stałe może przebywać w optymalnych temperaturach. Słowem - bluza w góry jest niezastąpiona i to niezależnie od aktualnej pogody.

Jaka bluza w góry sprawdzi się najlepiej? Warto zwrócić uwagę, że linii podziału jest naprawdę sporo - różnią się między sobą nie tylko zastosowaniem, modelem, ale również wykorzystanym do produkcji materiałem. Zacznijmy od tej ostatniej kwestii, czyli materiałów.

Materiały do produkcji górskich bluz

Najpowszechniejsze rodzaje to:

  • Polar - do niedawna najczęściej wybierany materiał do produkcji odzieży górskiej. Trudno się temu dziwić, bowiem ubrania z niego wykonane cechują się dobrą izolacyjnością cieplną i odprowadzaniem wilgoci. Jednak z racji na słabą ochronę przed wiatrem jego popularność na szlakach maleje - głównie przez konieczność nakładania na niego dodatkowej warstwy odzieży.
  • Stretch - materiał dwuwarstwowy, od zewnątrz o zwartej, gładkiej strukturze, od środka wykończony bardziej miękko. Taka konstrukcja pozwala na ochronę przed podmuchami wiatru, przy zachowaniu dobrej izolacji cieplnej, jak i odprowadzaniu wilgoci. Taka bluza w góry sprawdza się bardzo dobrze, nie dziwi więc coraz częstszy widok tego materiału na stokach.
  • Merino - to gatunek wełny o szczególnych właściwościach, pochodzący z żyjących w Nowej Zelandii Merynosów. Bardzo dobrze izoluje termicznie, ale zapewnia przy tym optymalną temperaturę przy ciele (czyli latem chłodzi, a zimą grzeje). Jest przy tym miękka i przyjemna, a skóra pod takim ubraniem cały czas pozostaje sucha. To materiał idealny na górskie wyprawy, którego jedyną wadą wydaje się być cena.

Bluza w góry - krój i wykończenie

Bluza górska i ta, którą nosimy na co dzień niewiele mają ze sobą wspólnego. Ta outdoorowa wersja wersja powinna jak najściślej przylegać do ciała, jednak w sposób nie ograniczający ruchów, pomagając w utrzymaniu właściwej temperatury. Rękawy powinny zawsze osłaniać całą rękę, nawet, gdy jest ona wyciągnięta w górę. Dzięki temu np. nasze nadgarstki zawsze będą chronione przed zimnem. Ciekawym rozwiązaniem są także otwory na kciuki, przez które przełożone, będą utrzymywały rękawy zawsze na swoim miejscu. Dobra bluza powinna chronić także nerki, w czym pomoże przedłużony tył. Również ściągacze pomogą w lepszym dopasowaniu do ciała i poprawiają izolację cieplną.

W skład wyposażenia górskiej bluzy wchodzić mogą również elementy mające zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Wśród nich należy wymienić kaptur (szczególnie przydatny podczas wykorzystywania bluzy jako zewnętrznej warstwy), kieszenie (kwestią sporną pozostaje ich liczba), czy zastosowany zamek (pełen jest wygodniejszy, ale podnosi wagę i przyczynia się do powstania tzw. mostka termicznego).

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Nocowanie w schronisku - co zabrać ze sobą?