Kurtki polarowe są uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdza się zarówno na co dzień, dla osób aktywnych fizycznie oraz amatorów trekkingu i górskich wędrówek. Odzież polarowa przeznaczona jest w głównej mierze na chłodniejszą porę jesienno-zimową. Materiał odznacza się bowiem znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi, pozwala na łatwe odprowadzanie wilgoci od skóry oraz nie pochłania jej z otoczenia. Polar jest materiałem w całości syntetycznym, bardzo lekkim, odpornym na powstawanie zagnieceń i pilingowanie. Bardzo dobrze znosi wielokrotne pranie mechaniczne, nie tracąc kształtu ani fasonu. Jednocześnie zapewniając komfort i ciepło, kurtka polarowa nie krępuje ruchów i pozwala skórze oddychać, dzięki czemu znakomicie sprawdzi się jako zimowe okrycie. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, można łatwo ustalić jaka kurtka polarowa okaże się najbardziej użyteczna w danej sytuacji.

Jak wybrać kurtkę polarową?

Cechą polaru jest mała chłonność wody, jednak mimo wszystko samodzielnie nie sprawdzi się najlepiej przy obfitych opadach deszczu czy śniegu. Doskonale ochroni za to przed zimnem, gdy w grę wchodzi przenikliwy mróz, suchy, zimny wiatr oraz przelotne opady. W zależności od tego, jak jest zimno, przy wyborze odzieży polarowej należy kierować się gramaturą materiału - im jest wyższa, tym grubsza i cieplejsza kurtka. Tutaj decydują osobiste preferencje odnośnie tego, jak ubiera się zimą - jedni wolą nosić jedną albo dwie grubsze warstwy, a inni kilka cieńszych. O tym, jaka kurtka polarowa najlepiej posłuży zimą, decyduje także rodzaj materiału z jakiego została wykonana. Materiał z serii Polartec®, w zależności od gramatury (najmniejsza to 100gr/m2), odznacza się lekkością i bardzo szybkim odprowadzaniem wilgoci, co sprawia, że znakomicie nadaje się na pierwszą warstwę odzieży izolacyjnej. Nieco grubszy polar, jak np. Fleece stanowi bardzo popularną opcję materiału do produkcji odzieży. Oprócz znakomitego utrzymywania ciepła, odznacza się także bardzo dużą trwałością i wytrzymałością. Niektóre modele kurtek polarowych powstały także przy użyciu tkanin oznaczonych skrótem UPF - oznacza to, że dzięki specjalnej strukturze dzianiny, odbija ona większość szkodliwego promieniowania UV, które niekorzystnie wpływa na kondycję skóry. Ta cecha z pewnością znajdzie zastosowanie w czasie długich, pieszych wypraw, np. w górach - gdzie pogoda bywa wyjątkowo zmienna i nieprzewidywalna. Warto poszukiwać także kurtek zaprojektowanych w zgodzie z systemem ZIP-IN. Przy pomocy systemu kompatybilnych zamków, możliwe jest szybkie połączenie ze sobą zewnętrznej i wewnętrznej warstwy, tworząc w ten sposób w razie ewentualnej potrzeby grubsze okrycie, idealne na spadki temperatury.

O tym, jaka kurtka polarowa damska lub męska potrafi być uniwersalna i funkcjonalna decyduje także sam jej krój - to, czy posiada kaptur, dodatkowe ściągacze, kieszenie, przedłużone rękawy czy elastyczne listwy wykończeniowe. Podobne elementy wpływają na to w jakim stopniu odzież utrzymuje ciepło, ponieważ zapobiegają powstawaniu szczelin w warstwie ochronnej. Nie należy obawiać się o użytkowość odzieży polarowej, ponieważ sprawdza się zarówno na co dzień - jako lekkie i wygodne okrycie - oraz przy wzmożonej aktywności fizycznej. Z łatwością można dopasować kurtkę do swojego stylu, ponieważ na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, o różnych wykończeniach, krojach i kolorach.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Modnie zimą. Przegląd męskiej odzieży i obuwia lifestylowego