Kurtka jest elementem ubioru niezbędnym podczas wyprawy w góry. Jej zadaniem jest zapewnienie komfortu termicznego oraz ochrona przed wiatrem i deszczem. Jeśli zastanawiacie się, jaka kurtka w góry będzie najlepsza, przeczytajcie poniższy poradnik. Podpowiemy, kiedy warto zastosować softshell lub model przeciwdeszczowy, a w jakich warunkach niezbędne będzie ocieplone zimowe okrycie.

Na górskie wycieczki dobrym wyborem będzie klasyczny softshell. Elastyczny, zewnętrzny materiał zapewnia skuteczną ochronę przed wiatrem, zarazem gwarantując optymalną cyrkulację powietrza. Wewnętrzna, miękka wyściółka gwarantuje niezbędne ciepło, chroniąc przed wychłodzeniem organizmu. Część modeli jest pokryta powłoką DWR, która nieco zwiększa ich wodoodporność, jednak nie jest całkowicie wodoszczelna w przypadku mocniejszych opadów. Ze względu na te parametry, kurtki typu softshell są chętnie stosowane zarówno przez osoby wędrujące i wspinające się po górach, jak i zwolenników spokojniejszych wycieczek w łatwiejszym terenie. W ofercie klasycznych softshelli znajdziemy modele na lato i zimę, które posiadają zmienną grubość wewnętrznego materiału, zależnie od ich przeznaczenia.

A może kurtka z membraną?

Dobrym pomysłem jest zakupienie kurtki z membraną, znanej także jako hardshell. W takim modelu pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną warstwą znajdziemy specjalną membranę, która jeszcze bardziej wzmacnia wiatroszczelne i wodoodporne właściwości softshelli. Nowoczesne kurtki z membraną są wykonane z materiału o porach mniejszych niż krople wody, a zarazem większych od cząsteczek pary. Dzięki temu skutecznie zapobiegają przemakaniu, jednocześnie sprawnie odprowadzając pot. Wiele tego typu kurtek jest nawet w 100%-tach odpornych na wiatr, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w trudnych, górskich terenach.

Na cieplejsze dni przydatna będzie cienka, całkowicie wodoodporna damska kurtka w góry. Może ona stanowić wierzchnią warstwę na samym podkoszulku, lub zewnętrzną powłokę na polarze czy dresowej bluzie. Wybierając kurtkę na deszcz warto postawić na modele z laminowanymi zamkami i podklejanymi szwami, a także kapturem – najlepiej z daszkiem. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi zmieścimy ją w każdym plecaku, szybko ubierając w momencie, gdy zaskoczy nas niespodziewana ulewa.

Jaka kurtka w góry sprawdzi się na zimę? Na pewno solidnie ocieplona. Wybierając się na górskie wyprawy przy niskich temperaturach, możemy zdecydować się na ubranie na cebulkę, bądź wykorzystać praktyczną kurtkę ze stosowną warstwą ocieplenia. Typowo zimowa kurtka skutecznie zatrzymuje ciepło wytwarzane przez ludzkie ciało, zapobiegając jego wychłodzeniu. Do wyboru mamy naturalne kurtki puchowe lub wersje z wypełnieniem syntetycznym. Pierwsze z nich zapewniają niezwykle skuteczną izolację oraz lekkość, drugie – są bardziej odporne na wilgoć, a także znacznie tańsze.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na konkretny rodzaj kurtki – przeciwdeszczową, softshell czy ocieplaną, warto dopasować ją pod kątem kilku parametrów. Przede wszystkim wygodna męska kurtka w góry powinna dobrze przylegać do ciała, a zarazem nie krępować ruchów. Nie może być zbyt krótka, ani za długa – aby nie odsłoniła pleców, ale też nie przeszkadzała w chodzeniu. Dobrze, by była wyposażona w odpowiednio długie, regulowane mankiety, praktyczny kaptur, dobrej jakości zamki oraz przydatne kieszenie na drobiazgi. Zastosowanie tych wskazówek sprawi, że nasza kurtka będzie komfortowa i praktyczna w każdej sytuacji – niezależnie, czy wybierzemy cieplejszy model na zimę, czy lekki całoroczny softshell z membraną.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jak czyścić buty górskie?