W ostatnich latach jesteśmy coraz częściej zasypywani informacjami dotyczącymi zdrowego trybu życia, wpływu sportu na nasze zdrowie. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, podejmuje przez to coraz bardziej przemyślane decyzje dotyczące żywienia i trybu życia. Dzięki temu uprawianie sportu, szczególnie biegania - staje się modne. Coraz częściej wyglądając przez okno można zobaczyć kilka osób akurat przebiegających obok i to bez względu na warunki pogodowe.

Kiedy ktoś złapie bakcyla biegów, nie straszna mu słota, skwar, czy mróz. Biegać można o każdej porze roku, najważniejszy jest odpowiedni dobór odzieży, która powinna być dopasowana do panujących warunków atmosferycznych.

Bieganie to sport, w którym najważniejszą częścią stroju są buty. Rozmiar powinien być dobrany idealnie do wielkości naszej stopy. Sam model w sklepach specjalizujących się w odzieży dla biegaczy powinien być dobrany względem parametrów takich jak wzrost czy waga. Buty biegowe powinny być lekkie i przylegające do stopy. Obuwie to jednak dopiero początek. Do efektywnego treningu potrzebna jest również odpowiednia odzież. Co równie istotne - musi ona być dobrze dopasowana do panującej za oknem pogody i temperatury.

Jak dobrać odzież do biegania?

Pierwszym kryterium doboru odzieży biegowej stanowi pora roku. Latem wystarczą nam koszulka funkcyjna bez rękawów lub z krótkim rękawem, w przypadku kobiet dodatkowo biustonosz sportowy, oraz legginsy sportowe. Częsty problem stanowi jaki rozmiar odzieży do biegania wybrać. Odzież biegowa stanowi ten rodzaj zakupu, który ciężko dokonać bez przymiarki. Ubranie, jakie będziemy zakładać podczas treningu powinno być przylegające jak druga skóra. Dopasowana odzież pozwoli szybko odprowadzić pot na zewnątrz. W koszulkach technicznych przeznaczonych dla biegaczy często stosowana jest też w miejscach, które pocą się mocniej specjalna siatka mająca na celu jeszcze lepsze odprowadzenie wilgoci.

Jaka odzież do biegania zimą będzie najlepsza? Większość biegaczy rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w sezonie letnim. Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze ze względu na nasze zdrowie. Rozpoczynając treningi latem po pierwsze wprawiamy się, a co ważniejsze poprawiamy naszą odporność. Kiedy zaczyna się ten trudniejszy dla naszego organizmu sezon wiatru, niskich temperatur czy opadów, jesteśmy już do tego przygotowani fizycznie. Dokładając do tego odpowiednią dla tej pory roku odzież dla biegaczy, możemy ruszać w teren bez względu na pogodę.

Legginsy do biegania zimą posiadają pod spodem dodatkową warstwę termiczną, która nie pozwala na wychłodzenie naszego ciała. W przypadku kobiet do tego trzeba dołożyć biustonosz sportowy oraz koszulkę techniczną i bluzę. Kiedy temperatury spadają do naprawdę niskich, trzeba uwzględnić również i kurtkę. Bluzy biegowe zimowe także posiadają dodatkową warstwę termiczną, są także wysoko zabudowane pod szyją i mają długi rękaw. Kurtki biegowe są najczęściej wykonane z ortalionu, posiadają także podobnie jak koszulki miejsca odprowadzenia wilgoci. Potrzebna nam będzie jeszcze według indywidualnych upodobań czapka lub opaska oraz rękawiczki.

Jak mówi stare przysłowie: w zdrowym ciele, zdrowy duch. Mimo upływu lat pozostaje ono nadal jak najbardziej aktualne. Bieganie stanowi bardzo dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które mało przebywają na powietrzu. Wybór odzieży, jaka proponowana jest dla biegaczy, jest bardzo duży, dlatego też każdy znajdzie coś dla siebie. Wkładajmy buty sportowe i adekwatny do pory roku strój i rozpoczynamy nasz bieg po zdrowie.