Wybór plecaka w góry na ogół zaczyna się od ustalenia jego rozmiaru, pojemności. To w dużej mierze od tego parametru zależy to, w jakich działaniach plecak sprawdzi się najlepiej. Zatem jaki plecak w góry na jeden dzień wybrać?

Jaki plecak w góry?

Jednodniowe wypady w góry są doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza dla osób, które mieszkają blisko górskich terenów. Oczywiście w tym przypadku nie należy przesadzać z rozmiarem plecaka. Optymalny plecak w góry na jeden dzień będzie taki o pojemności od 20 do 35 litrów. W zdecydowanej większości przypadków sprawdzić się powinien model o pojemności 20 litrów. Warto jednak zdecydować się na taki z różnej wielkości kieszeniami i dodatkami.

W przypadku mniejszych plecaków na ogół wybrać można zamykanie na zamek błyskawiczny bądź komin z klapą. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Warto przy tym rozważyć zakup plecaka z dodatkowym otwarciem na froncie. Wówczas dostęp do całej jego zawartości nie jest problemem. Istotny jest też wygodny system nośny.

Na wiosnę i zimę - jaki plecak wybrać?

Jaki plecak w góry wybrać? Okazuje się, że spore znaczenie w tym przypadku może mieć nawet pora roku. W okresie wiosenno-letnim czy na krótkie wyprawy można zaopatrzyć się spokojnie w plecak o pojemności 20-25 litrów. W takim modelu zmieści się wszystko, to co potrzebne. Dodatkowe litry mogą się jednak przydać zimą, zwłaszcza na szlakach trudniejszych i bardziej wymagających. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie plecak o pojemności około 35 litrów. Zapakować do niego trzeba bowiem raki, czekan czy grubą, zimową odzież. Warto też sprawdzić czy dany model pozwala na mocowanie kijków trekkingowych. Niekiedy przydatna może się okazać także siatka do przenoszenia kasku.

Plecaki biegowe

Plecaki biegowe to propozycja skierowana do biegaczy górskich oraz tych osób, które z założenia są minimalistami i nie biorą w góry zbyt wiele sprzętu. Pojemność takiego plecaka to na ogół 12-15 litrów. Zmieścić się w nim powinny bez problemu takie elementy jak woda, batony energetyczne, apteczka czy dodatkowe skarpety. Taki plecak w góry nie jest zbyt pojemny, ale za to wygodny i lekki. Za sprawą specjalnego systemu nośnego, idealnie przylega do pleców nawet w czasie biegania.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy wybrany model posiada troki do zamocowania kijów trekkingowych. Dobrym rozwiązaniem są plecaki z dodatkowymi, niewielkich rozmiarów kieszeniami.

Plecaki skiturowe

Tego typu plecaki są polecane skiturowcom i osobom, które poszukują modelu odpowiedniego na zimę. Podczas jednodniowych wypadów w góry zimą plecak w góry o pojemności 30-35 litrów powinien sprawdzić się doskonale. Plecaki skiturowe są na ogół cięższe niż te klasyczne, turystyczne, ale za to wyposażone są w wiele ciekawych rozwiązań. Przede wszystkim posiadają one oddzielną kieszeń na lawinowe ABC. W Polsce to rozwiązanie wciąż mało popularne, a szkoda. Wychodząc w teren zagrożony lawinami, trzeba mieć bowiem przy sobie zawsze detektor, sondę i łopatę.

W plecaku na zimę konieczne są też troki na kijki trekkingowe i czekan. To jednak obecnie już raczej standardowe wyposażenie. Poza tym w przypadku plecaka skiturowego przydać się może ukośny system mocowania nart. Do niektórych plecaków tego typu można także przypiąć deskę czy rakiety śnieżne. Przydatne jest ponadto mocowanie na kask i gogle. Warto przy tym zainwestować w model z plecami, które nie chłoną wodę. W przeciwnym wypadku przypadkowe postawienie plecaka na śniegu może skończyć się naprawdę źle i utrudnić dalszą wędrówkę.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jaka kurtka w góry? Poradnik kupującego