Plecak w góry jak wybrać, czym się kierować i jak dużo w niego zainwestować? Plecak to oprócz butów, podstawowe wyposażenie każdego turysty. Mimo że na rynku jest bardzo duży wybór tego rodzaju sprzętu, to zakup odpowiedniego plecaka nie jest łatwym zadaniem. Ważne, aby plecak pomieścił wszystkie niezbędne rzeczy i akcesoria. Przy wyborze plecaka, ważne jest ustalenie, na jakie wyprawy górskie będzie używany. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaki plecak w góry będzie dobry, bo to zależy od wielu czynników.

Czym powinien się wyróżniać plecak w góry?

Jest jednak kilka ważnych cech, które musi posiadać każdy plecak w góry. Ważna cecha to pojemność - zależna jest od charakteru wyprawy i czasu jej trwania. Na kilkugodzinne wycieczki w zupełność wystarczy plecak 25-35 l, w którym zmieszczą się potrzebne akcesoria, woda, jedzenie, mapa, latarka, polar czy kurtka od deszczu. Jeżeli planowany jest kilkudniowy pobyt, z noclegiem w schronisku, warto wybrać plecak 40-50 l, w którym zmieszczą dodatkowe akcesoria i ubrania. W przypadku, gdy wyprawa w góry trwa kilka dni i połączona jest z obozowaniem, niezbędny będzie duży plecak o pojemności do 60 do 90 l.

Kolejna ważna cecha, to funkcjonalność. Dobrze zaprojektowany plecak górski powinien posiadać co najmniej dwie komory. Dzięki temu, do jednej można zapakować np. żywność czy przemoczone ubrania. Komory w plecaku ułatwią dobrą organizację. Bardzo ważny jest wzmocniony dół, który pozwoli przenosić cięższą zawartość. Element, który poprawia funkcjonalność plecaka to również boczne kieszenie. Istotne, aby miały paski kompresyjne, dzięki temu nie będą przeszkadzały, gdy nie będą wypełnione.

Jedna ważniejszych cech plecaka w góry, to system nośny. Dobry plecak na górskie wyprawy, powinien mieć szelki z regulacją góra-dół. Istotne jest to zwłaszcza w większych modelach. Dzięki temu system nośny można dopasować do wzrostu i budowy użytkownika. Bardzo przydatny jest pas biodrowy, który sprawia, że ciężar jest równomiernie rozkładany, a kręgosłup mniej obciążony. Niektóre duże plecaki posiadają stelaż, który również pomaga w równomiernym rozłożeniu ciężaru. Wybierając plecak, należy też zwrócić uwagę na system wentylacyjny. Między plecami a plecakiem powinien być zachowany przepływ powietrza lub plecak powinien posiadać siatkę dystansującą, co ułatwi odparowywanie potu.

Jaki plecak w góry dla mężczyzny, a jaki dla kobiety?

Przy wyborze plecaka bardzo ważna jest płeć użytkownika. Na pytanie, plecak w góry, jaki wybrać dla kobiety, trzeba poszukać odpowiedzi w anatomii kobiet. Panie są z reguły niższe od panów, dlatego kobiecy plecak powinien mieć krótsze plecy i dużą regulację. Dzięki temu plecak będzie trzymał się na plecach, a nie przesuwał poniżej ich linii. Plecaki dla kobiet mają też inaczej zbudowany pas biodrowy. Z uwagi na to, że kobiety mają szersze biodra i węższą talię, pas ma bardziej eliptyczną budowę. Inaczej wyglądają również szelki w plecaku damskim i męskim. Panie, z racji tego, że mają węższe ramiona, muszą mieć szelki z mniejszym rozstawem. Pas piersiowy, z uwagi na kobiecy biust, musi mieć szeroki zakres regulacji. Mężczyźni mają łatwiejszy wybór, ale jeżeli mają drobną budowę ciała, mogą wybrać model dla kobiet, który może okazać się dla nich bardziej komfortowy.

Wybierając plecak w góry, warto wybrać model wysokiej jakości, sprawdzonej firmy, która specjalizującej się w produkcji sprzętu turystycznego. Przed zakupem, plecak należy przymierzyć i sprawdzić, czy jest wygodny. Dzięki temu wyprawa w góry będzie udana i zapewni niezapomniane wrażenia.