Dla grających w siatkówkę profesjonalnie, ale również amatorsko, odpowiednie obuwie to jeden z najważniejszych elementów sportowego stroju. Nic dziwnego, podczas gry w siatkówkę nogi pracują cały czas, a stopy wykonują mnóstwo ruchów i wyskoków, nawet na sporą wysokość. Wymaga to odpowiedniej ochrony ze strony używanego przez nas do gry obuwia. Wybierając buty do siatkówki musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które przesądzą o przyszłym komforcie użytkowania i satysfakcji z aktywności fizycznej.

Najlepsze buty do siatkówki

Jednym z najważniejszych elementów, jakie powinny posiadać buty do gry w siatkówkę jest odpowiedniej grubości podeszwa. Sport ten rozgrywany jest na parkiecie, a to oznacza, że buty muszą zapewniać dobry kontakt z takim podłożem. Najlepiej jeśli obuwie wyposażone jest w specjalną antypoślizgową podeszwę, która zwiększy naszą przyczepność. Podeszwa powinna być także stosunkowo gruba, aby w jak najwyższym stopniu amortyzować wstrząsy i obciążenie, na które narażona jest stopa podczas chodzenia, biegania oraz przede wszystkim, wyskoków. Podczas przymierzania konkretnych modeli obuwia należy sprawdzić, czy możemy swobodnie zginać stopę i czy podczas podskoku mocno odczuwamy podłoże. Podeszwa nie może być ani za twarda, ani zbyt miękka.

Drugą ważną kwestią jest materiał, z którego są wykonane buty do siatkówki oraz przepuszczalność powietrza. Obuwie powinno być wykonane ze specjalnie dobranych materiałów wysokiej jakości, np. ze syntetycznej skóry. Powinno być także wyposażone w specjalną siatkę odprowadzającą wilgoć. Zapobiegamy w ten sposób przegrzaniu i nieprzyjemnym otarciom naskórka, zwłaszcza w przypadku długich treningów czy meczów siatkarskich. Umożliwienie stopom „oddychania” podczas gry to zwiększenie komfortu. Cyrkulacja powietrza w butach sportowych jest niezbędna.

Wybierając buty do gry w siatkówkę zwracajmy także uwagę na takie parametry, jak wysokość oraz waga. Pierwszy z nich ma znaczenie w przypadku konkretnej pozycji, na jakiej gramy na boisku siatkarskim. Osoby, które dużo i dynamicznie przemieszczają się na parkiecie, powinni wybrać niższe buty, które nie będą krępować czy blokować ruchów. Z kolei ci, którym przypada w udziale pozycja, na której wykonuje się dużo wyskoków, powinni zaopatrzyć się w wyższe modele, które będą skutecznie chroniły stawy przed skręceniem. Chodzi tutaj o zminimalizowanie ryzyka kontuzji. Ponadto, buty do siatkówki powinny być jak najlżejsze. Lekkość umożliwia grającemu przyspieszenie oraz szybkość jego reakcji, co jak wiemy, w siatkówce ma duże znaczenie. Przyjmuje się, że optymalna waga buta dla kobiet to od 260 do 280 g, natomiast dla mężczyzn - od 310 do 420 g.

Jakie buty do siatkówki wybrać?

Bez względu na to, czy trenujemy siatkówkę profesjonalnie, czy tylko dla własnej przyjemności i zdrowia, powinniśmy rozsądnie podejść do wyboru obuwia. Najlepiej korzystać z ofert sprawdzonych producentów, którzy zapewniają odpowiednią jakość swoich produktów. Dobrze jest także skorzystać z pomocy pracowników sklepu sportowego, którzy chętnie doradzą w tej kwestii. Pamiętajmy, że siatkówka to specyficzna dyscyplina sportu, która wymaga niezwykłego dynamizmu i pracy nóg. Jednocześnie rośnie ryzyko kontuzji. Aby je zminimalizować i jednocześnie cieszyć się jak najwyższym komfortem i satysfakcją z gry, musimy bezwzględnie zadbać o odpowiednie buty do siatkówki. Dokonując wyboru bierzmy pod uwagę powyższe cechy oraz pozycję, na której gramy, naszą wagę i rozmiar stopy, a także ewentualne wcześniej przebyte kontuzje.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jak zacząć biegać? Przegląd potrzebnego sprzętu