Planując wędrówkę po polskich Tatrach warto ją dobrze przemyśleć i wyposażyć się w rzeczy niezbędne do zdobycia górskich szczytów. Oprócz prowiantu, kurtki przeciwdeszczowej i zapasu wody, sporą wygodą w pokonywaniu szlaków są specjalne, górskie buty. Z pewnością jest możliwe wejście na Morskie Oko czy Kasprowy Wierch w tenisówkach, tylko czy warto narażać swoje stopy i kostki na niebezpieczeństwo kontuzji? Z pewnością nie, dlatego dobór odpowiedniego obuwia jest sprawą istotną. Zapewnią one komfort podczas podróży i skrócą czas pokonywania kolejnych ścieżek.

Buty do chodzenia po górach - co wybrać?

Przed dokonaniem zakupu należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Warunki atmosferyczne, pora roku, rodzaj gór, stopień trudności szlaków i wreszcie: wysokość górskich szczytów. Buty do chodzenia po górach - jakie buty w góry wybrać? Odpowiadając na to pytanie należy zwrócić uwagę na rodzaj podeszwy występującej w obuwiu. Miękkie są przeznaczone do wędrówek dla początkujących. Jeśli przechadzamy się po Dolinie Chochołowskiej lub wchodzimy na Morskie Oko, jest to wybór doskonały. Noga nie zmęczy się, a jednocześnie zapewnimy jej stabilizację w kontakcie z nawierzchnią. Przy zdobywaniu poważnych tatrzańskich szczytów koniecznym jest obuwie z twardą podeszwą. Nie oszukujmy się. Nie wejdziemy na Zawrat czy Kozi Wierch w sandałach. Potrzeba dobrych, rozchodzonych butów, które, przy kontakcie ze skalistym podłożem, zapewnią niezbędną amortyzację i bezpieczeństwo. Buty górskie nie powinny być ciężkie. W obecnych czasach nowe technologie sprawiają, że solidne obuwie do chodzenia po górach nie musi ważyć wiele. Pamiętajmy, iż nie ma jednego modelu, który sprawdzi się w każdych warunkach i w każdym położeniu.

Jakie buty w góry?

Kiedy ktoś zapyta Cię jakie buty w góry wybrać, skorzystaj z pomocy specjalistów. Sugerują oni, aby zwrócić uwagę na wysokość obuwia. Powinno ono sięgać za kostki. Dzięki temu możemy być spokojni, że, wykonując kolejny krok na nierównym terenie, naszym nogom nie stanie się krzywda. Nawet w momencie utraty naturalnej pozycji kostki, buty zapewnią jej niezbędną ochronę. Ta kategoria butów wymaga po pierwsze właściwego usztywnienia podeszwy. Po drugie, odpowiedniej amortyzacji. Zapewniają ją specjalne, amortyzujące systemy. Po trzecie, materiałów gwarantujących odporność na wodę oraz trwałość. Dobrze, jeśli wykonane obuwie nie pochłania wilgoci i opiera się zabrudzeniom takim jak kurz czy błoto. Liczne przeszycia w bucie są dodatkowym atutem. Świadczą o wysokim standardzie produktu. Warto też dowiedzieć się na jaką porę roku są przeznaczone. Latem potrzebujemy butów oddychających, by stopa nie parzyła się w nich. Natomiast zimą ubieramy te, które zapewnią utrzymanie ciepła. Od tego, jakie buty w góry wybierzesz, zależy twoje zdrowie i przyjemność wędrowania!

Jakie buty na trekking?

Na trudniejsze trasy terenowe idealnie sprawdzą się buty trekkingowe. Szczególnie, gdy planujemy dłuższą eskapadę i zamierzamy maszerować przez kilka dni z rzędu. Są one wykonane z innego typu skóry, zdecydowanie grubszej od pozostałych modeli. Łączenia między tkaninami są zauważalnie solidniejsze. Jakie buty na trekking sprawdzą się najlepiej? Te z twardą, grubą podeszwą oraz sztywną konstrukcją i zabezpieczeniem w okolicach kostki. Część z nich posiada wysoką podeszwę. Wymaga to od turysty przystosowania się do innego stylu chodzenia. Przed wyruszeniem w góry, koniecznie zadbaj o to, by obuwie "przeszło" z tobą jakąś krótszą trasę. W tym czasie dostosuje się ono do twojej stopy i nie będzie obcierało. Zastanów się jakie buty na trekking odpowiadają tobie i ,po dokonaniu zakupu wybranego egzemplarza, wyruszaj na górskie szlaki!

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jak przygotować się na trekking?