Zima jest porą roku, podczas której bardzo dużo osób rezygnuje z ulubionej aktywności fizycznej. Jednak warto zdać sobie sprawę, że jeżeli zależy nam na osiąganiu dobrych wyników, to systematyczny trening jest absolutną podstawą. Jeżeli zdecydujemy, że w zimie odpuszczamy treningi, to musimy liczyć się z tym, że osoby, które postanowią stawić czoła niekorzystnym warunkom, najprawdopodobniej zdecydowanie nas wyprzedzą.

Nasz strój, który latem sprawdza się doskonale, zimą z pewnością nie zda egzaminu. Co więcej, może spowodować, że zamiast efektywnych treningów i podnoszenia naszego poziomu, będziemy musieli walczyć z przeziębieniem. Dlatego też już przed nadejściem zimy warto zastanowić się co będzie nam potrzebne aby móc trenować w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Głównym elementem naszego treningowego stroju na zimę powinny być odpowiednio dobrane buty. Większość osób ma w szafie ubrania, które mogą być użyte podczas zimowego treningu, jednak zdecydowanie większy problem stanowią przystosowanego do tego celu buty.

Warto więc udać się do sklepu i zaopatrzyć się w takie obuwie, które będzie nam służyło przez wiele zimowych sezonów. Jednak aby to zrobić, trzeba najpierw zdać sobie sprawę, na jakie buty sportowe na zimę będą się dobrze sprawdzały i jakimi ich cechami powinniśmy kierować się przy dokonywaniu wyboru.

Buty sportowe na zimę, czyli jakie?

Pierwszą rzeczą, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ale którą należy wziąć pod uwagę, jest rozmiar buta. Powinien on być większy niż ma to miejsce w przypadku obuwia letniego. Nie można jednak jednoznacznie określić, o ile rozmiarów większy musi on być. Zależy to głównie od dwóch rzeczy. Po pierwsze bardzo ważne jest gdzie zamierzamy trenować i jakich temperatur się tam spodziewamy. Im są one niższe, tym większy powinien być but. Drugi ważny punkt to nasza skłonność do marznięcia stóp. Jeżeli jest to dla nas dużym problemem, to musimy wziąć pod uwagę, że na nasze zimowe treningi będziemy musieli założyć grubsze skarpetki, co spowoduje konieczność posiadania jeszcze większego rozmiaru buta. W większości przypadków optymalny będzie zakup obuwia, które będzie 1 - 2 rozmiary większe od tego, które nosimy latem.

Zadając sobie pytanie jakie buty sportowe na zimę, nie możemy zapomnieć o tym, że muszą być one nieprzemakalne. Niezależnie od tego, czy w danym roku spodziewamy się dużej ilości śniegu, czy też deszczu, nieprzemakalność jest kluczowa. Zaniedbania w tym zakresie mogą skończyć się nie tylko bolesnymi otarciami i dużym dyskomfortem. Mogą one prowadzić nawet do powstania odmrożeń, które uniemożliwiają nam treningi. Dlatego też warto poświęcić temu trochę uwagi. Najlepiej sprawdzającym się rozwiązaniem, które jest aktualnie dostępne, są buty zaopatrzone w Gore-Tex. Mają one bardzo dobrą odporność na wilgoć, ale jednocześnie nie powodują nadmiernego pocenia się stopy i umożliwiają jej swobodne oddychanie.

Ostatnią z podstawowych cech w przypadku butów sportowych na zimę jest ich wysokość. Ważne jest aby odpowiednio chroniły one przed śniegiem, który mógłby się do nich dostać górą. Jeżeli nie wyobrażamy sobie odbywania treningów w butach sięgających za kostkę, to możemy zaopatrzyć się w buty, które mają dołączone do siebie stuptuty. Zapewnią one dobrą ochronę, a jednocześnie pozwolą na swobodne wykonywanie treningu.

Podsumowując, gdy zastanawiamy się jakie buty sportowe na zimę będą dla nas odpowiednie, warto wziąć pod uwagę trzy główne cechy. Są to odpowiedni rozmiar, nieprzemakalność i wysokość. Dzięki ich odpowiedniemu dopasowaniu do naszych potrzeb zimowe treningi mogą stać się dla nas ogromną przyjemnością.