Od doboru odpowiedniego obuwia trekkingowego niejednokrotnie zależy nie tylko nasza wygoda podczas zdobywania górskich szczytów, ale niejednokrotnie także bezpieczeństwo. Bez dobrych butów zakończenie wyprawy sukcesem może okazać się niemożliwe. Jakie buty w góry wybrać? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Aby ułatwić ci podjęcie dobrej decyzji w morzu oferowanych modeli, przygotowaliśmy ranking butów trekkingowych.

Buty w góry - jakie powinny być?

Właściwie nie sposób nakreślić wymagań, jakie miałyby spełnić uniwersalne buty trekkingowe. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że każda pora roku wiąże się z odmiennymi wyzwaniami i związanymi z nimi wymaganiami dotyczącymi obuwia. Na wyprawę w suchą porę dobrze nadadzą się lekkie buty bez membrany, która w czasie deszczu jest całkowicie niezbędna. Różnią się także powierzchnie, po których zamierzamy się wspinać - od wygodnych tras spacerowych, aż po bloki skalne, po których wspinaczka wymaga obuwia o najwyższej twardości. Modele miękkie, wygodne i lekkie to przede wszystkim buty, przeznaczone na trasy spacerowe, natomiast obuwie wyposażone w twardą i dobrze wyprofilowaną podeszwę, stosowane jest głównie w wymagającym terenie.

Ranking butów trekkingowych w góry

Pomimo nakreślonych powyżej różnic, od których zależy zastosowanie i wykorzystanie buta, postaraliśmy się wybrać kilka modeli, w różnych kategoriach, które naszym zdaniem są godne polecenia. Wśród nich znajdują się modele niskie, jak również i wysokie bardzo wygodne buty w góry. Oto nasz ranking butów trekkingowych:

  1. THE NORTH FACE Hedgehog Hike II - marka The North Face oferuje znakomitej jakości obuwie, które zaskakuje swoją wygodą oraz świetnie chroni stopy. Nie inaczej jest z modelem Hedgehog Hike II. Nawet najdłuższa trasa nie okaże się męcząca, a dzięki pewnemu podparciu kostki i rozwiązaniom zapewniającym stabilną pozycję stopie, buty staną się twoim ulubionym towarzyszem podróży.
  2. COLUMBIA Canyon Point - wysoki profil cholewki wzbogacony o dopasowującą się do kształtu stopy wkładkę, to udany przepis na pewne zachowanie się na szlaku, nawet podczas najtrudniejszych warunków. Podeszwa OMNI-GRIP™ pozwoli utrzymywać kontakt z podłożem, niezależnie po jakim gruncie właśnie stąpasz. Eleganckie wykończenia ze skóry naturalnej są nie tylko wytrzymałe, ale do tego dobrze się prezentują.
  3. CATERPILLAR Salton Waterproof - w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć również modeli wysokogórskich, przeznaczonych dla najbardziej wymagających. Wysoka cholewa, solidne wykonanie, doskonale wyprofilowana podeszwa - to wszystko w połączeniu pozwala na wykorzystywanie butów na dowolnej trasie, niezależnie od panujących warunków - dzięki wodoodpornej konstrukcji obuwia.
  4. MERRELL Chameleon II Stretch - to popularny model pochodzący od znanego amerykańskiego producenta. Są niskie, ale dzięki temu lekkie i uniwersalne. Połączenie skóry nubukowej oraz wytrzymałego materiału tekstylnego gwarantuje zachowanie najwyższego komfortu w czasie długiego marszu. Opatentowana przez markę podeszwa z technologią Air Cushion dodatkowo wzmaga wygodę.
  5. SALOMON Outline L40476300 - bardzo lekkie buty z wyższą cholewką, które sprawdzają się w większości zastosowań. Gore-Tex zapewnia wodoodporność i doskonałą przepuszczalność powietrza. Wyprofilowane wnętrze obuwia daje pewność przy każdym kroku. Buty świetnie sprawdzają się nawet na bardziej wymagających trasach.

Wymienionych pięć modeli uważamy za warte zainteresowania przez wszystkich wybierających się na górski trekking. A ty? Jakie buty w góry zabierzesz?

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jaki plecak na jeden dzień w góry?