Buty, które zabieramy ze sobą w góry powinny być przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Na zagwarantowanie takich warunków składa się z kolei wiele innych czynników, w tym przede wszystkim wysokość cholewki. W jaki sposób należy zatem wybierać najlepsze buty w góry?

Na jakiej podstawie dobierać buty w góry?

Wiele osób nie potrafi zdecydować, które buty będą dla nich lepsze - wysokie czy niskie. Wysokie buty w góry wydają się wyborem bezpiecznym ze względu na zapewnienie odpowiedniej stabilizacji kostki, jednak może być nam w nich zbyt gorąco i to nie tylko latem. Przed podjęciem decyzji o wyborze butów niskich lub wysokich, warto zastanowić się nad kilkoma czynnikami, które mogą tę decyzję ułatwić. Spróbuj zatem odpowiedzieć sobie na takie pytania:

  • Czy jesteś wysportowany? Czy wycieczka w góry będzie dla ciebie czasem relaksu, czy próbą wysiłkową?
  • Jakie trasy preferujesz - łagodne podejścia czy trening wyczynowy?
  • Z jakim obciążeniem będziesz miał do czynienia - czy to lekki plecak podręczny, czy wypakowany po brzegi plecak trekkingowy?
  • Po przeanalizowaniu tych zagadnień i poznaniu podstawowych cech wysokich i niskich butów w góry, z pewnością dokonasz najlepszego wyboru dla swoich indywidualnych potrzeb.

Czym charakteryzują się wysokie buty w góry?

Wysokie buty w góry to najlepszy wybór dla osób, którym zależy przede wszystkim na maksymalnym bezpieczeństwie. Powinni wybierać je ci, którzy preferują szlaki nierówne i skaliste oraz z dużym obciążeniem w postaci kilku- lub kilkunastokilogramowego bagażu, który bardzo obciąża stawy nóg. Wysoka cholewka bardzo skutecznie stabilizuje bowiem staw skokowy i minimalizuje ryzyko skręcenia. Ponadto, wysokie buty w góry dobrze sprawdzą się zimą oraz podczas opadów deszczu, gdyż znacznie lepiej chronią przed wilgocią, śniegiem i błotem. Chociaż obuwie tego typu często uznawane jest za zbyt ciepłe, to w rzeczywistości dostępnych jest wiele modelów z doskonała wentylacją, która zapewnia stopnie odpowiednią oddychalność. Dzięki temu wysokie buty w góry mogą okazać się rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym.

Czym charakteryzują się niskie buty w góry?

Niskie buty w góry, nazywane również butami podejściowymi, to obuwie znacznie lżejsze od wysokich butów trekkingowych. Sprawdza się doskonale w cieplejszym okresie od wiosny do jesieni, choć modele z wodoodporną membraną będą odpowiednie również na bardziej wilgotną pogodę. Ze względu na swoją budowę oraz niewielką wagę, niskie buty w góry zapewniają większą swobodę i umożliwiają szybsze poruszanie się. Będą zatem idealne dla osób, które lubią szybkie tempo i nie będą wpływały negatywnie na poziom zmęczenia. Sięgając po model obuwia niskiego ze specjalną, bardzo przyczepną gumą w okolicach palców, możemy bez obaw wybierać się nawet na bardzo strome szlaki, wymagające dużej uwagi, gdyż umożliwiają precyzyjne stawianie kroków na stopniach skalnych.

Wybór pomiędzy obuwiem niskim a wysokim zależy od warunków na planowanej trasie, naszego doświadczenia i kondycji, pory roku i pogody, a także obciążenia. Wysokie buty w góry będą lepsze na długie trasy z ciężkim plecakiem, na wędrówki w wysokie partie gór i wymagające szlaki, na trudne warunki, takie jak śnieg, błoto oraz woda, a także dla osób, którym zależy na doskonałym zabezpieczeniu kostki przed skręceniem oraz dla poszukujących obuwia uniwersalnego. Z kolei buty niskie będą lekkie, przyczepne i precyzyjne, odpowiednie na krótkie trasy i pozwalające na szybkie poruszanie się. Sprawdzą się jednak dobrze tylko w okresie suchym i ciepłym, gdyż znacznie łatwiej przemakają. Nie ochronią również kostki, dlatego powinny wybierać je osoby doświadczone i wysportowane.