Jednym z kluczowych elementów wyposażenia dedykowanego na wielogodzinne, piesze wycieczki, są plecaki trekkingowe - wygodne i pakowne, wykonane z wytrzymałych materiałów, wyposażone w liczne przegródki oraz schowki, a przy tym odznaczające się interesującą formą. O tym, jaki plecak trekkingowy okaże się najlepszy dla konkretnej osoby, decyduje kilka istotnych czynników. Niezależnie jednak od przeznaczenia i pojemności plecaka, powinien być on skonstruowany w taki sposób, żeby transport rzeczy był zarówno komfortowy dla użytkownika, jak i w pełni bezpieczny dla zawartości.

Plecak trekkingowy ze stelażem czy bez?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli plecaków. Specjalny plecak trekkingowy ze stelażem, to opcja stworzona specjalnie z myślą o przewożeniu dużej ilości bagażu, często także śpiwora, karimaty i dodatkowego osprzętowania. Jednak, mimo iż taki model kojarzy się z niewygodną klatką, obłożoną materiałem, rzeczywistość współcześnie projektowanych plecaków tego typu jest znacznie inna. Obecnie niemal każdy plecak trekkingowy ze stelażem, posiada niewidoczny szkielet, wykonany z wytrzymałych i lekkich materiałów, które dodatkowo nie obciążają pleców w czasie marszu. Konstrukcja często dopasowana jest osobno do budowy anatomicznej mężczyzn i kobiet, dlatego też warto rozróżniać plecaki zaprojektowane z uwzględnieniem kształtu ciała. Warto zadbać o to, aby plecak trekkingowy ze stelażem był optymalnie dopasowany do budowy kośćca oraz czasu trwania wyjazdu. Mocowany na biodrach pas, ma za zadanie rozkładać równomiernie ciężar i odciążając plecy - ważne aby klamry wykonane były w mocnego tworzywa.

Na mniej wymagające trasy - dłuższe spacery lub jednodniowe wypady - plecak trekkingowy ze stelażem nie jest koniecznością. Śmiało można wybierać modele miejskie i turystyczne, niewielkie oraz lekkie, które pomieszczą potrzebne rzeczy, jak kurtka, butelka wody i niezbędne drobiazgi. Jeżeli używany na co dzień plecak miejski, wykonany jest z wytrzymałego materiału i umożliwia swobodną cyrkulację powietrza między ciałem a tylną ścianą plecaka, dobrze posłuży jako poręczny bagaż na wyjazd. Szelki powinny być odpowiednio wzmocnione, aby dobrze rozkładać obciążenie na ramionach. Dodatkowe wzmocnienia, regulacja oraz przepuszczający powietrze materiał, będą dodatkowymi atutami.

Ważnym czynnikiem determinującym jaki plecak trekkingowy wybrać, powinny być materiały, z jakich został wykonany. Bagaże zabierane na wycieczki muszą przede wszystkim być wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci. Warto zwracać uwagę na takie materiały jak nylon, poliester oraz inne syntetyczne tkaniny funkcyjne odporne na powstawanie uszkodzeń, rozdarć i przetarć. Dobry plecak turystyczny musi posiadać również mocne zamki błyskawiczne, najlepiej kryte przy pomocy dodatkowej taśmy materiału chroniącego przed wilgocią i uszkodzeniami. Plecak trekkingowy ze stelażem posiada wzmocnione plecy, często wykończone przy pomocy paneli z elastycznej pianki, powleczonej przepuszczającymi powietrze materiałami. Zapewnienie wygody i komfortu przez wiele godzin nie jest zadaniem łatwym, dlatego też warto dokładnie sprawdzić plecak, zanim zdecydujemy się zabrać go w podróż. Aluminiowe profile lub też elementy wykonane z lekkiego włókna węglowego, pozwalają zachować formę plecaka, nawet jeżeli jest mocno zapakowany.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Czym są buty lifestyle?