Treningi biegowo-górskie są bardzo przydatne zwłaszcza wtedy, gdy osoby aktywne fizycznie przygotowują się do ultramaratonu lub do dłuższej wycieczki górskiej. Treningi odbywające się w wysokich górach są kluczowym elementem przygotowań do istotnych startów sportowych. Oczywiście potrzebny jest do tego profesjonalny sprzęt sportowy, dzięki któremu będzie można sobie poradzić ze wszelkimi trudnościami, napotkanymi na trasie. Takie przygotowania opierają się nie tylko na długich wybieganiach, wielogodzinnych spacerach, pokonywaniu sporych przewyższeń terenu, ale też na ćwiczeniach siłowych. W ten sposób przygotowania przebiegną kompleksowo i zainteresowani będą mieć pewność, że na trasie ultramaratonu nie będzie im nic grozić, a start zakończy się pełnym sukcesem.

Jak ćwiczyć trening biegowo-górski?

Trening do ultramaratonu górskiego opiera się w dużej mierze na długich wybieganiach na sporych wysokościach. Przede wszystkim są to dystanse wahające się w granicach 20-45 kilometrów. Dzięki temu sportowcy trenują swoją wytrzymałość oraz ogólną wydolność organizmu. Podczas takich wybiegań trzeba jednak zwracać uwagę na swoje tętno, nie powinno być zbyt wysokie. Co jakiś czas trzeba sobie robić przerwę na marsz, ponieważ wtedy mięśnie mogą odpocząć i szybciej się zregenerować. Najlepiej wpleść marsz do biegu już od samego początku (tzw. metoda Gallowaya).

W tego typu treningu najważniejszym elementem jest przystosowanie swojego organizmu do wielogodzinnego wysiłku fizycznego. Właśnie dlatego należy pielęgnować długie wybiegania, chociaż nie można ich stosować zbyt często. Najlepiej robić to raz na dwa tygodnie, i to nie przed ważnymi startami na krótszych dystansach. Idealnym rozwiązaniem będzie nawiązanie współpracy z doświadczonym trenerem, dzięki któremu treningi przebiegną bez kontuzji. Ultramaraton trening należy naprowadzić na ekonomię biegu, a więc maksymalne wykorzystanie tlenu podczas biegu. Im więcej czasu spędzi się na tlenowym bieganiu, tym większe wyniesie się z tego korzyści. Ponadto ważne są również inne czynniki, takie jak: odpowiednia długość snu, zdrowa dieta, ładowanie węglowodanów, itd.

W jaki sprzęt trzeba się wyposażyć?

Jeśli chodzi o ultramaraton trening trzeba wyposażyć się w niezbędny sprzęt sportowy, będą to na pewno buty do biegania po górach. To obowiązkowe wyposażenie każdego sportowca, który przygotowuje się do startu w ultramaratonie górskim. Buty do biegania po górach powinny cechować się maksymalną wytrzymałością, odpowiednią amortyzacją, ale też możliwością biegania wielu godzin po utwardzonej i nierównej powierzchni. Najlepiej mieć w swoim posiadaniu przynajmniej 2-3 pary takich butów, aby wymieniać je pomiędzy treningami a zawodami. Trening do ultramaratonu górskiego nie może się również obyć bez:

 • odzieży termoaktywnej,
 • bielizny termoaktywnej,
 • skarpet biegowych,
 • kamizelki biegowej,
 • kurtki przeciwdeszczowej (oddychającej, zależnie od warunków pogodowych),
 • butelki na wodę,
 • odpowiedniego plecaka turystycznego (przeznaczonego właśnie do biegów górskich),
 • czołówki,
 • zegarka sportowego,
 • batonów energetycznych lub żeli,
 • telefonu komórkowego i powerbanka.

Jak widać wyraźnie takich elementów wyposażenia jest naprawdę wiele, ale wszystkie z nich są niezwykle istotne, ponieważ dzięki nim w górach biega się lekko oraz przyjemnie. Zainteresowani nie będą mieć problemów z pokonywaniem kolejnych kilometrów, jednocześnie dbając o prawidłowy proces odżywiania oraz nawadniania. Telefon posłuży z kolei do zapewnienia sobie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jak dbać o stopy podczas trekkingu