Większość ludzi pragnących rozpocząć przygodę z górskimi szlakami od razu przechodzi do rzeczy i wyszukuje odpowiednie wycieczki, miejsca w hotelach, czyta o wyznaczonych trasach, zastanawia się nad wspinaczką itd. Jednym słowem pomija najważniejszą rzecz, od której zaczynają doświadczone osoby - przygotowania. Zanim więc ktokolwiek zacznie planować jakiekolwiek wyprawy górskie, powinien przeczytać kilka istotnych porad dotyczących przygotowania się do takiej wędrówki, czyli co należy wiedzieć, jak się ubrać i co wziąć w góry.

Co wziąć w góry?

Zatem odpowiadając na pytanie postawione w tytule: najlepiej wyprawy górskie zacząć w domu, na odpowiednich przygotowaniach! Pierwsza rzecz, o jakiej należy pamiętać to telefon. Korzystajmy z dobrodziejstw, jakie przynosi nam technologia - dobrze byłoby wzbogacić naszego smartfona o power bank (dodatkowa bateria), a przed wyjściem na górski szlak oznaczyć osobę, z którą w razie wypadku ratownicy będą się w pierwszej kolejności komunikować. Taki kontakt oznaczyć należy "ICE" - nic więcej.

Jeśli już mowa o wypadkach - choć nie życzymy ich nikomu - prawdą jest, że zdarzają się one dość często. Warto zapakować podstawową apteczkę. Nie należy również zapominać o dokumentach i pieniądzach w gotówce. Zanim jednak zobaczymy gdzieś pomiędzy pagórkami schronisko, czekać nas może długa wędrówka, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą prowiant, który się zbyt szybko nie zepsuje. Przydatne mogą okazać się batoniki lub specjalne racje - są niewielkie, ale bardzo kaloryczne. Oczywiście do tego przyda się spory zapas wody pitnej. Jeśli powyższe już jest, należy zastanowić się nad jedną z najbardziej istotnych rzeczy, czyli jakie buty w góry na nogi włożyć!

Odpowiednie buty trekkingowe to podstawa!

Pamiętajmy, że podobnie jak opona w samochodzie, tak but jest zwykle jedyną rzeczą, która łączy człowieka z podłożem. Górskie szlaki to nie piękny i równy chodnik w parku, ale zwykle szuter, na którym łatwo o poślizg, głazy z ostrymi krawędziami, korzenie drzew albo mokre, gładkie i co za tym idzie - śliskie skały. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie obuwie, raczej na pewno tego pożałujemy. Co roku słyszy się o turystach, którzy zaskoczeni pogodą utknęli, bo klapki czy trampki okazały się bezużyteczne i zwyczajnie groźne!

Zatem na pytanie, w jakie buty w góry należy się wyposażyć, trzeba odpowiedzieć: solidne. Buty trekkingowe w góry wziąć należy bez chwili wahania! Nie chodzi tu tylko o to, by zapewnić sobie odpowiednią ciepłotę, czy szczelność, lecz o odpowiednią podeszwę, amortyzację i solidną konstrukcję, która nie pozwoli na rozerwania buta (i być może stopy) na pierwszej bardziej ostrej skałce! Buty trekkingowe w góry nadają się idealnie. Nie tylko ze względu na to, że ich projektanci zwykle tworzą je z myślą o tego typu wypadach na szlaki górskie, ale dlatego, że sprawdzą się świetnie w każdych warunkach pogodowych. Pogoda na dużych wysokościach potrafi zmieniać się bardzo szybko.

Pamiętajmy więc, żeby do solidnego plecaka spakować także coś, co uchroni nas przed deszczem, a nawet śniegiem (tak, przytrafia się nawet latem przy odpowiednich warunkach pogodowych!). Parasol raczej się nie sprawdzi, ale peleryna przeciwdeszczowa, czy nieprzemakalna kurtka - już tak! Weźmy też sweter, długie spodnie i ciepłe skarpety (w tym takie na zmianę). Przydać się może także latarka, scyzoryk oraz zapalniczka. Dobrym pomysłem może okazać się także śpiwór, a zimą raki, kijki i termos z ciepłą herbatą! Najważniejsze jednak są buty trekkingowe w góry nadające się szczególnie. Tak przygotowani możemy wyruszyć na dowolny górski szlak.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jakie buty na wypad w Tatry?