Wybór odpowiednich butów trekkingowych na jesień to spore wyzwanie. W tym artykule omówimy najlepsze modele butów górskich na tę porę roku.

Buty trekkingowe to podstawa udanego wyjścia w góry. Dobrze dopasowane buty górskie pozwalają nie tylko swobodnie poruszać się po najtrudniejszych i najdłuższych trasach, ale mają także olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo podczas przemierzania szlaków.

Charakterystyka butów trekkingowych

Buty trekkingowe to rodzaj obuwia, który powstał specjalnie z myślą o wędrówkach po terenie górskim. Wykorzystane w ich produkcji materiały i technologie sprawdzają się w trudnych warunkach - podeszwa jest grubsza i twardsza, niż w innych butach sportowych, a bieżnik ma głębszy i mocniej zarysowany kształt. Duże znaczenie w takim obuwiu ma też system stabilizacji stopy, system wentylacji oraz materiał, z którego została wykonana cholewka.

Buty górskie wybiera się w oparciu o różne czynniki, takie jak poziom zaawansowania szlaków, które zazwyczaj przemierzamy czy obciążenie podczas chodzenia. Większość butów górskich jest dość uniwersalna i praktycznie całoroczna, jednak trekking w okresie jesieni wiąże się z wieloma utrudnieniami, co z kolei kreuje potrzebę posiadania butów niezwykle solidnych i odpornych na niespodziewane opady deszczu czy śniegu.

Buty trekkingowe wysokie i niskie

Na rynku dostępne są różne modele butów górskich. Możemy wybierać między butami trekkingowymi wysokimi i niskimi, a każde z nich sprawdzą się w innych okolicznościach.

Wysokie buty trekkingowe należą do butów uniwersalnych i wielosezonowych, które doskonale radzą sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - nawet w trudnym okresie jesienno-zimowym. Są przeznaczone na dłuższe wycieczki z większym obciążeniem. Takie buty odpowiednio zabezpieczają kostkę przed kontuzją, czego następstwem jest też większa stabilność podczas chodzenia. Dzięki tym cechom są one chętnie wybierane także na krótsze jesienne wypady w góry, gdy rośnie prawdopodobieństwo wędrowania po wilgotnych powierzchniach.

Idealne wysokie buty górskie na jesień to przede wszystkim model The North Face Storm Strike WP. Są to męskie ocieplane buty górskie, które powstały z myślą o przemieszczaniu się w czasie niskich temperatur. Posiadają nowoczesną membranę HydroSeal, którą opracowano specjalnie na potrzeby trekkingu w okresie jesienno-zimowym oraz autorskie ocieplenie HeatSeeker. Na uwagę zasługuje także oryginalna gumowa podeszwa TNF Winter Grip, dzięki której można szybko i komfortowo przemieszczać się w czasie największych ulew czy opadów śniegu.

Inną interesującą propozycją wysokich butów trekkingowych są skórzane buty męskie Merrell Annex Recruit Mid Waterproof. Ten model nie posiada membrany, jednak gwarantuje świetną wodoodporność dzięki specjalnej konstrukcji obuwia - WaterProof. Dużym atutem tych butów jest także słynna podeszwa Vibram, która zapewnia doskonałą przyczepność.

Niskie buty trekkingowe, zwane także butami podejściowymi czy „podejściówkami” są chętnie wybierane na krótsze i trudniejsze szlaki. Idealnie sprawdzają się w okresie wiosny, lata i wczesnej jesieni, ponieważ są lżejsze i pozwalają na osiąganie szybszego tempa chodzenia. Charakteryzuje je dobra przyczepność wynikająca ze specjalnego wzmocnienia podeszwy.

Przykładowe niskie buty górskie, które dobrze się sprawdzą podczas jesiennych wędrówek to wyposażone w kultową membranę buty męskie Salomon X Radiant Gore-Tex®. Antypoślizgowa podeszwa Contagrip świetnie zdaje egzamin na wilgotnych nawierzchniach, a technologia SensiFit skutecznie stabilizuje stopy podczas chodzenia.  

Inny model rekomendowany na jesienne wycieczki to Merrell Chameleon 7 Slam Luna LTR. Te buty męskie zostały wykonane ze skóry licowej, dzięki czemu skutecznie radzą sobie z wilgocią. Podeszwa Vibram wzmocniona przez wkładki wewnętrzne KineticFit™ i Eva sprawiają, że trekking w tych butach jest niezwykle komfortowy.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Wielozadaniowa kurtka typu softshell - świetne rozwiązanie na jesień