Kurtka w góry powinna być przede wszystkim dopasowana do aktualnej pogody, pory roku czy aktywności. Tylko wówczas skutecznie chroni przed wiatrem, deszczem czy zimnem. Stanowi nieodłączne wyposażenie każdego miłośnika górskich wędrówek. Jaka damska kurtka w góry sprawdzi się wiosną i latem, a jaka jesienią i zimą? Czym należy się kierować przy wyborze?

Damskie kurtki w góry na wiosnę i lato

W lecie pogoda bywa zmienna. Jest ciepło, a za chwilę pada deszcz i wieje silny wiatr. Trzeba być więc przygotowanym na wszystko. Jaka kurtka w góry sprawdzi się latem? To zależy od wielu czynników. W cieplejsze miesiące dobrym wyborem są lekkie damskie kurtki, które można bez problemu zmieścić w plecaku. Jednocześnie jednak powinny być one odporne na deszcz czy wiatr.

W lecie i wczesną jesienią na ogół dobrze sprawdza się damska kurtka w góry typu softshell. Jest ona bowiem wykonana z materiału, który nie przepuszcza wiatru. Jednocześnie takie kurtki są lekkie i łatwe do przechowywania. Nie krępują ruchów, a więc sprawdzają się w czasie aktywności różnego rodzaju. Nie dopuszczają przy tym do przegrzania się organizmu, bo zapewniają stałą cyrkulację powietrza. Dobrym wyborem są także kurtki przeciwdeszczowe. W końcu w górach deszcz pada naprawdę często. Nowoczesne kurtki przeciwdeszczowe są pokrywane specjalną membraną. Tak jest w przypadku tzw. hardshell. Są to jednak kurtki ciepłe, dlatego latem lepszym wyborem mogą być softshelle z odpowiednią membraną.

Damskie kurtki The North Face

Jakie kurtki damskie wybrać w góry w czasie zimy? Zima w górach to zdecydowanie najbardziej wymagająca pora roku. Z tego powodu trzeba odpowiednio zabezpieczyć się przed różnego rodzaju warunkami pogodowymi. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma odpowiednie ocieplenie. Materiał zbyt cienki przepuści wiatr i mróz. Trzeba więc będzie założyć dodatkowy polar bądź bluzę.

W kategorii kurtek ocieplanych w góry przeznaczonych dla kobiet prym wiodą od wielu lat kurtki hardshellowe. Sprawdzają się one w najtrudniejszych warunkach, bo posiadają ocieplinę i specjalną membranę. To materiały chroniące przed mrozem, deszczem, śniegiem i wiatrem. Należy przy tym postawić na model zapewniający cyrkulację powietrza.

Dla osób, które nawet mroźną zimą nie rezygnują z aktywności zewnętrznych, dobrym rozwiązaniem mogą być klasyczne kurtki puchowe. Są one wypełnione naturalnym puchem kaczym bądź gęsim, który utrzymuje temperaturę ciała na stałym poziomie i doskonale trzyma ciepło. Za sprawą dodatku materiału syntetycznego, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Tym samym chronią ciało zarówno przed wychłodzeniem, jak i nadmiernym przegrzaniem. Są zaskakująco lekkie i funkcjonalne. Nie ma też większego problemu z ich przechowywaniem.

Idealna damska kurtka w góry

Oczywiście na tym nie koniec. Wybierając damską kurtkę w góry, warto dopasować do swoich indywidualnych potrzeb jej krój czy długość. W przypadku aktywności różnego rodzaju, dobrym wyborem są modele przylegające do ciała, które nie ograniczają ruchów. Dobre kurtki są zwykle nieco dłuższe. Te krótsze mogą bowiem przy podnoszeniu rąk, podwijać się do góry i odkrywać np. nerki, co skończyć się może poważną chorobą. Osoby, które nie wiedzą jaki model kurtki kupić dla siebie czy mają ograniczony budżet, mogą rozważyć zakup kurtki 3w1. To nic innego jak kurtka wykonana z materiałów wiatroodpornych i wodoodpornych, która posiada dodatkowo odpinane części. Często ma nawet odpinany polar. Tym samym stanowi rozwiązanie jednocześnie na lato i zimę.