GORE-TEX to jedna z najpopularniejszych rodzajów membran, która stosowana jest w przypadku odzieży outdoorowej. Chyba nie istnieje ani jeden miłośnik gór, który w swoim życiu nie słyszał o tej nazwie. Co ciekawe, zastosowań GORE-TEX jest znacznie więcej. Który rodzaj wybrać, aby spełniał najlepiej nasze oczekiwania i zapewniał komfort nawet w najtrudniejszych warunkach?

Jakie parametry mają różne rodzaje Gore-Tex?

Skoro membrana powinna być zawsze taka sama, to dlaczego wyróżnia się poszczególne jej rodzaje? Tak naprawdę jest to najczęściej kwestia technologii i wykorzystanych materiałów. Jeżeli chodzi o GORE TEX parametry są bardzo zróżnicowane, dlatego każdy znajdzie coś, co spełni jego oczekiwania. Wystarczy zapoznać się z właściwościami poszczególnych odmian membrany i wybrać ten, który okaże się najbardziej wszechstronny.

Membrana GORE-TEX® - wersja podstawowa

Ze wszystkich znanych rodzajów membrany wyróżnić można membranę w wersji podstawowej, która występuje w trzech rodzajach laminatów, czyli 2,2 i pół oraz 3. Materiałom tym towarzyszą technologie, takie jak Paclite, czy C-KNIT Backer. Dla kogo odpowiednia będzie wersja podstawowa? W przypadku GORE-TEX rodzaje membrany podstawowej z pewnością przypadną do gustu osobom, które preferują wiele różnego rodzaju aktywności i nie stawiają wyłącznie na jeden jej rodzaj.

Membrana GORE-TEX® Active

W przypadku produktów GORE-TEX w wersji Active postawiono na to, aby kurtka była przede wszystkim oddychająca. Zauważyć można w przypadku tych krojów dopasowanie oraz lekkość zapewniająca komfort termiczny, oraz wymianę powietrza. Jeżeli chodzi o GORE TEX parametry tej kurtki sprawiają, że decydują się na jej zakup osoby pragnące uzyskać maksymalną ergonomię podczas uprawiania aktywności fizycznej. Propozycja ta z pewnością przypadnie do gustu osobom, które wybierają sporty często ekstremalne lub obciążające organizm preferując intensywną formę treningu o regularnej częstotliwości. Materiał, z którego wykonana została kurtka to gwarancja odprowadzania nadmiernej wilgoci produkowanej przez rozgrzane wysiłkiem ciało.

Membrana GORE-TEX® PRO

Propozycja membrany GORE-TEX PRO to wariant, w którym zastosowane zostały parametry najwyższej jakości. Powinny one sprostać nawet najwyższym wymaganiom. Cechuje je wodoszczelność oraz duża oddychalność. Co ciekawe, warianty te cechują się także najwyższą wytrzymałością na mechaniczne uszkodzenia. Wariant dedykowany szczególnie tym osobom, które uprawiają wspinaczkę lub wspinają się w wysokie góry. Technologia towarzysząca Micro Grid Backer to wewnętrzna warstwa, która dzięki specjalnej technice tkania gwarantuje wyższą wytrzymałość na uszkodzenia i lekkość kurtki. Membrana GORE-TEX PRO to wariant dla zaawansowanych sportowców, dla których ważny jest nie tylko komfort, ale również wytrzymałość kurtki ze względu na charakter i trudność uprawianej aktywności.

Buty GORE-TEX

Buty z membraną GORE-TEX to doskonała propozycja dla osób aktywnych fizycznie niezależnie od pory roku. To doskonałe uzupełnienie stroju sportowego, dzięki któremu zarówno górska wspinaczka, jak i inne aktywności będą niezwykle przyjemne. Oddychalność butów GORE-TEX sprawia, że stopa jest zabezpieczona zarówno latem, jak i zimą. Dla osób, które poszukują uniwersalnego rozwiązania zaleca się zakup butów GORE-TEX Performance Comfort. Nie oprą się one nawet bardzo ciężkim warunkom atmosferycznym. Stosowane zarówno do użytku codziennego, jak i nieco bardziej zaawansowanego. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy kurtki, czy też butów, ważna jest ich odpowiednia impregnacja, która zagwarantuje znacznie dłuższe użytkowanie.