Wyprawa na siłownię lub salę treningową nie może obejść się bez poręcznej torby treningowej. To w niej mieszczą się wszystkie niezbędne rzeczy, jak ubranie treningowe, ręcznik, bidon z wodą, akcesoria do ćwiczeń czy buty. Regularnie używana torba może jednak bardzo szybko się zabrudzić, a przy tym przeniknąć nieprzyjemnym zapachem. Jeśli zastanawiasz się jak prać torby sportowe, postaramy się podpowiedzieć kilka przydatnych trików.

Czyszczenie torby sportowej - skuteczny sposób

Wszystko zaczyna się od tego, jaki rodzaj torby chcemy wyczyścić. Miękkie, lekkie torby sportowe, nieposiadające dodatkowych usztywnień, zwykle bez większego problemu można prać w pralce. Producent najczęściej podaje wszelkie niezbędne informacje o sposobie konserwacji na wszytej metce. Jeśli torba nadaje się do prania w pralce, wystarczy ustawić odpowiedni program - najlepiej pranie delikatne, jeśli torba jest syntetyczna - a po wszystkim dokładnie ją wysuszyć. Jak prać torby sportowe z usztywnieniem? Ponownie, jeśli producent na to pozwala, warto wyprać torbę w pralce. Jeśli nie - przede wszystkim usuwamy wszystkie ruchome elementy, takie jak wkładka usztywniająca dno. Wszystkie widoczne zabrudzenia i plamy można próbować usunąć przy pomocy szczoteczki i wody z rozcieńczonym detergentem do prania. Można wspomóc się również specjalistycznym mydełkiem odplamiającym. Jeśli to nie wystarcza, lub istnieje ryzyko zniszczenia materiału, dla bezpieczeństwa warto oddać torbę do pralni.

Czasem torba treningowa nie jest zabrudzona, ale zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Odpowiedź na to jak prać torby sportowe bez konieczności całkowitego ich moczenia czy wirowania w pralce, jest prosta - wystarczy posłużyć się żelazkiem parowym. Dysza nie dotyka powierzchni torby, nie zgniata jej ani nie rozgrzewa, jak w przypadku tradycyjnego żelazka. Gorąca para wodna, wystrzeliwana przez urządzenie pod wysokim ciśnieniem, pozwala bardzo szybko pozbyć się bakterii, znajdujących się na powierzchni materiału. Często to właśnie one stanowią główną przyczynę pojawienia się nieprzyjemnego zapachu. Wysoka temperatura skutecznie je niszczy, a tkanina jest przyjemnie odświeżona. Ta metoda nie szkodzi większości materiałów, pozwala na szybkie schnięcie torby oraz nie wymaga stosowania dodatkowych detergentów.

Co jednak bardzo ważne, torba spotrowa powinna być często wietrzona, dzięki czemu w przyszłości można zapobiec nawrotowi problemu. Dla dodatkowego zneutralizowania nieprzyjemnego zapachu warto wykorzystać specjalne torebki zapachowe lub zostawić w torbie na noc wysypaną na ręcznik papierowy sodę oczyszczoną lub kilka saszetek herbaty. Warto wiedzieć jak prać torby sportowe, aby ich nie zniszczyć, dlatego też w razie jakichkolwiek wątpliwości - zwłaszcza jeśli chodzi o materiały wodoodporne - warto zanieść torbę do profesjonalnej pralni. Dzięki temu torba na sportowy ekwipunek nie tylko zostanie dokładnie wyczyszczona, ale również będzie można z niej korzystać przez znacznie dłuższy czas.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Plecaki trekkingowe - czym kierować się przy ich kupnie?