Bieganie od jakiegoś czasu stało się jedną z ulubionych aktywności Polaków. Nic w tym dziwnego - oprócz tego, że dbamy o zdrowie i swoją kondycję, daje nam to możliwość przebywania na świeżym powietrzu. Jednak wbrew pozorom na pytanie "jak zacząć biegać?" odpowiedź nie brzmi - wyjść i najzwyczajniej w świecie zacząć to robić. Do tej aktywności potrzebna jest choć odrobina przygotowania, związanego przede wszystkim z zaopatrzeniem się w odpowiedni sprzęt oraz poznaniem podstaw techniki biegu.

Wszystko to, co potrzebne do biegania, nie składa się tylko i wyłącznie ze specjalistycznego sprzętu. W pierwszej kolejności trzeba chcieć zacząć biegać. Od samego mówienia o bieganiu jeszcze nikt nie zaczął się ruszać. Dlatego najważniejsze jest przejść od słów do czynów i podjęcie konkretnych kroków, aby zacząć biegać. Jeżeli będziemy biegać bez przekonania i rzeczywistej chęci robienia tego, to bardzo szybko może się okazać, że nasz pierwotny zapał minął i niestety, ale cały zakupiony sprzęt jest rzucony w głęboki kąt szafy.

Poprawna technika biegu

Prawidłowy bieg rozpoczyna się od pięty lub śródstopia. Niegdyś promowany był wyłącznie ten pierwszy rodzaj, jednak dziś tak naprawdę wszystko zależne jest od nas samych. Jeśli któraś z tych technik biegu powoduje u nas dyskomfort to spróbujmy drugiej. Podczas aktywności niezwykle ważna jest elastyczność w ciele. Można ją nabyć dzięki rozciąganiu przed i po wysiłku, ponieważ najczęściej nie jest ona rzeczą wrodzoną. Należy zwracać uwagę na swoją postawę - powinna być ona wyprostowana, jednak bez zbytnich przeprostów. Im wyższa kadencja (czyli częstotliwość) kroków tym lepsza efektywność biegu. Poza tym - oddychanie i odprężenie. Bieganie ma być przyjemnością i wpływać na nasze ogólne samopoczucie!

Jeśli wiemy, że chcemy zacząć biegać i nie jest to chwilowy zapał, to możemy przystąpić do kompletowania sprzętu. Wszystko to, co potrzebne do biegania, znajdziemy w sklepach z odzieżą sportową. Można tam znaleźć wiele ubrań oraz gadżetów związanych z tą aktywnością, jednak jak wiadomo - nie wszystko to, co stoi na sklepowej półce bezwzględnie trzeba kupić. Podstawowym artykułem jest tu odpowiednie obuwie - mianowicie buty do biegania. Są one najważniejsze i bezwzględnie potrzebne. Nie może to być pierwsze lepsze obuwie sportowe, nawet to sygnowane logo znanej firmy. Muszą to być specjalne buty przeznaczone właśnie do biegania. Nie warto na nich oszczędzać, ponieważ to od nich zależy nasze bezpieczeństwo podczas tej aktywności. Buty do biegania różnią się między sobą w zależności od terenu, w jakim chcemy się poruszać. Różnią się one pomiędzy sobą elastycznością, wagą oraz stopniem amortyzacji. W każdym sklepie sportowym możemy liczyć na fachowe porady dotyczące wyboru butów do biegania spełniających nasze indywidualne potrzeby.

Jak zacząć biegać? Po prostu zacznij robić to z chęcią i zaangażowaniem, a wyniki przyjdą z czasem. Oprócz specjalnie dobranej odzieży na rynku istnieje sporo gadżetów dla biegaczy, jednak ich posiadanie na wstępnym etapie biegania nie jest bezwzględnie potrzebne. Jeśli jednak zależy nam na monitorowaniu swoich postępów oraz równoczesnej kontroli organizmu to można zaopatrzyć się w dedykowany smartwatch lub inny monitor aktywności. Wydawać by się mogło, że każdy potrafi biegać. Robimy to najczęściej od momentu, w którym zaczęliśmy chodzić. Jak się jednak okazuje, prawidłowa technika biegu bardzo często w zasadniczy sposób różni się od tej prezentowanej przez nas. Warto ją poznać, ponieważ uchroni nas to przed kontuzjami oraz pozwoli na pokonywanie dłuższych dystansów.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jak czyścić trampki Converse?