Trening oraz uprawianie sportów podnoszą wydolność organizmu, a także pomagają obniżyć poziom stresu, przeciwdziałać wadom postawy i powstawaniu zwyrodnień od wielogodzinnego pozostawania w jednej pozycji. Aby zacząć wartościowy, zdrowy oraz bezpieczny trening, warto zaopatrzyć się w odzież, niezbędne akcesoria oraz, rzecz jasna, dobre buty sportowe. Jednak często pojawia się dylemat - jakie buty treningowe wybrać? Natłok dostępnych opcji nie ułatwia wyboru, dlatego warto zastanowić się i przeanalizować, jakie wymagania musi spełniać poszukiwane obuwie oraz do jakiego typu treningu ma służyć.

Buty treningowe na start

Zastanawiając się nad tym jakie buty treningowe najlepiej sprawdzą się na początek, warto sięgać po modele jak najbardziej uniwersalne. Jeżeli nie wiadomo jeszcze, jaki typ treningu okaże się dla nas najlepszy i najefektywniej zadziała, warto spróbować różnych aktywności. W zależności od tego czy decydujemy się trenować na siłowni, biegać, uprawiać trekking, czy też potrzebujemy wszechstronnego obuwia do użytku codziennego, warto wybierać odpowiednio wzmocnione modele. Buty biegowe są zwykle wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów. Podeszwa jest elastyczna, a jej grubość zależy od podłoża, po którym planujemy biegać. Do biegania po mieście - po alejkach w parku i po chodniku - sprawdza się obuwie o grubszej podeszwie, która będzie prawidłowo amortyzować stopę i stawy. Czubki butów, zwłaszcza tych wykonanych z oddychającej siateczki, powinny być dodatkowo wzmocnione, aby nie przecierały się w kontakcie z podłożem. Do wyboru jest wiele modeli butów biegowych w bardzo żywych, neonowych odcieniach, jest to podyktowane nie tylko względami estetycznymi, ale także i bezpieczeństwem. Po zmroku buty pełnią funkcję dodatkowego odblasku, zwiększając widoczność biegacza.

Pamiętaj o odpowiedniej wkładce

To, po jakie buty treningowe męskie sięgniemy, powinno być także zależne od rodzaju wkładki. Czy to buty biegowe, czy na siłownię - zawsze warto dokładnie sprawdzać jak buty leżą na stopie. Obuwie musi dobrze przylegać, otulając stopę, dzięki czemu unikniemy skręcenia kostki oraz poważniejszych kontuzji. W czasie wysiłku fizycznego liczy się komfort, tak więc wybrane obuwie nie może obcierać stopy, mieć odpowiednie wywietrzniki oraz wyściółkę z oddychających i chłonnych materiałów. Zawsze warto zwracać uwagę na skład materiałowy obuwia - jakość elementów zapewniających odprowadzanie wilgoci i oraz rodzaj surowców wykorzystanych do produkcji wkładki. Nowoczesne, amortyzujące pianki i poduszki powietrzne ochraniające piętę pomagają w zachowaniu komfortu i wygody przez cały czas trwania treningu. Kto powiedział, że bieganie po mieście w czasie załatwiania sprawunków nie bywa męczące - obuwie lifestyle, przeznaczone do codziennego użytku powinno nie tylko prezentować się atrakcyjnie, ale rzeczywiście zapewniać wygodę. Zależnie od potrzeb, jakie buty treningowe powinny spełniać, należy zwracać uwagę na to, czy pięta jest w obuwiu odpowiednio uniesiona oraz czy całkowicie zasznurowane buty nie uwierają stopy w żadnym punkcie. Zawsze warto także pamiętać o doborze odpowiednich skarpetek na trening, z wysoka zawartością bawełny oraz wzmocnione w newralgicznych miejscach, podatnych na drobne urazy. W razie kłopotów z doborem obuwia, zawsze warto poprosić o poradę w salonie sportowym lub skonsultować wybór odpowiednich butów z fizjoterapeutą.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jaka kurtka polarowa na zimę?