Zakup spodni do chodzenia po górach to bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ od tego w dużej mierze zależy to, czy turysta będzie odczuwał w górach komfort i należycie zadba o swoje bezpieczeństwo. W związku z tym nie warto bazować na niesprawdzonych rozwiązaniach, lepiej słuchać się profesjonalistów i opierać się na ich specjalistycznej wiedzy, jednocześnie samemu testując poszczególne modele, np. tuż przed wyjazdem. Spodnie w góry wybiera się w zależności od panującej aktualnie pory roku. Nie jest więc powiedziane, że muszą być one bardzo grube, ponieważ w okresie wiosennym sprawiłoby to turystom dość duży dyskomfort, a wizyta w górach nie na tym ma polegać.

Jakie spodnie w góry kupić?

Warto zainwestować przede wszystkim w spodnie typowo górskie, mające w sobie wiele kieszeni, tak aby mieć przy sobie wszystkie najpotrzebniejsze drobiazgi i nie musieć dźwigać ze sobą ciężkiego plecaka. Poza tym dobrze, aby takie damskie spodnie miały dodatkowe ocieplenie, a więc jakieś wkładki. Warto sprawdzić to przed zakupem, ponieważ pogoda w górach jest kapryśna, może się zmienić praktycznie z godziny na godzinę, nawet w okresie letnim. Najważniejszym kryterium podczas doboru spodni jest ich trwałość. Powinny pokonać każde warunki atmosferyczne i być idealnie dopasowane do rozmiarów ciała użytkownika. Tylko wtedy można mieć pewność, że sprawdzą się podczas wyjazdu i nie będzie trzeba kupować nowych, o co w górach naprawdę nie jest łatwo.

Osoby zastanawiające się nad tym jakie spodnie w góry okażą się najlepsze mogą wziąć pod uwagę modele najbardziej znanych producentów, takich jak Adidas, czy też Montano. Dobre spodnie to takie, które:

  • nie będą zbyt opięte,
  • umożliwią swobodne wchodzenie na górę oraz schodzenie z niej,
  • wytrzymają kontakt z ostrymi kamieniami,
  • zapewnią użytkownikom maksymalny komfort cieplny,
  • przepuszczają powietrze.

Jak widać męskie spodnie w góry muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów, dzięki czemu zainteresowani będą mieć stuprocentową pewność tego, że w trudnych warunkach nie zawiodą ich oczekiwań. Spodnie górskie powinny mieć również odpowiednie nogawki, które w razie potrzeby będzie się dało podwinąć, tworząc z nich nieco krótsze modele. Przydaje się to zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy pogoda może być naprawdę przyjemna.

Czym kierować się podczas zakupu spodni górskich?

Spodnie do chodzenia po górach powinny cechować się elastycznością oraz podwyższoną wytrzymałością. Warto przetestować je jeszcze przed samym wyjazdem. Spodnie górskie muszą mieć specjalnie wyprofilowane kolana, dzięki czemu łatwiej będzie można się w nich wspinać na większe wysokości. Jak widać kwestia doboru spodni może zająć zainteresowanym naprawdę sporo czasu, najlepiej przedyskutować to z jakimś doświadczonym specjalistą lub też pracownikiem sklepu sportowego. Spodnie do chodzenia po górach nie mogą przepuszczać zbyt dużej ilości zimnego powietrza, ponieważ w ekstremalnych warunkach pogodowych turyści narażają się wtedy na poważne odmrożenia, z którymi nie ma żartów. Muszą być wygodne, ale jednocześnie zapewniać użytkownikom ciepło i naturalną swobodę. Zastanawiając się jakie spodnie w góry wybrać, warto porównać między sobą kilka różnych modeli i dopiero zdecydować się na jeden konkretny. Przydatna może okazać się pomoc bardziej doświadczonych kolegów, jednak bez osobistych przymiarek nie można kupować spodni, które mają służyć zainteresowanym w górach. Specjaliści zalecają stosowanie dwóch typów spodni górskich: Hard Shell oraz Soft Shell, w zależności od uprawianych przez turystów aktywności górskich.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jakie buty w góry? Ranking Tramp4