Nocowanie w schronisku różni się od noclegu w hotelach i pensjonatach. Wiele schronisk nie odbiega bardzo standardem od wspomnianych miejsc, zdarza się jednak, że natrafimy na dosyć trudne warunki. Jeśli planujemy trasę wędrówki w taki sposób, że wizyta w schronisku jest nieunikniona, należy zadbać przed wyjazdem o odpowiedni ekwipunek. Poniżej podpowiadamy co warto zabrać do schroniska, aby nocleg w tym miejscu był bardziej komfortowy i stanowił miły akcent w trakcie pobytu w górach.

Co warto zabrać?

Poniżej przedstawiamy listę przedmiotów, które świetnie sprawdzają się w warunkach panujących w schroniskach. Co warto zabrać do schroniska?

Śpiwór lub wkładka do śpiwora

W wielu schroniskach istnieje możliwość wypożyczenia pościeli. Jest to zwykle usługa płatna, a jakość pościeli pozostawia wiele do życzenia i nie jest to higieniczne rozwiązanie, dlatego lepiej wyposażyć się w własny śpiwór. Jest on niezbędny także w innej sytuacji. Czasami, gdy w schronisku wszystkie łóżka są zajęte, istnieje możliwość przenocowania na podłodze, czyli na tak zwanej "glebie". W tym przypadku trudno wyobrazić sobie spanie bez śpiwora lub karimaty. Zabierając ze sobą śpiwór, warto wybierać lżejsze i mniejsze modele. Ciekawym wyposażeniem jest wkładka do śpiwora, którą łatwo utrzymać w czystości i nie traci swoich właściwości po praniu.

Obuwie

Decydując się na nocowanie w schronisku, powinniśmy zadbać o obuwie zmienne, na przykład klapki czy lekkie sandały. Po całym dniu chodzenia w znacznie cięższym obuwiu, należy zapewnić stopom odpoczynek. Klapki sprawdzą się pod schroniskowym prysznicem, gdzie kontakt gołej stopy z podłogą mógłby skończyć się grzybicą. Warto wybierać buty wyprodukowane z lekkiego tworzywa, które nie ważą dużo i zajmują niewiele miejsca. Wiele modeli wykonanych jest z szybkoschnących materiałów. Decydując się na wyjazd w góry w sezonie zimowym, dobrze jest zakupić zabudowane kapcie, które chronią przed zimnem i przeciągami w schronisku.

Latarka czołowa

Jest to w zasadzie przedmiot, który sprawdza się w trakcie każdej górskiej wędrówki. W schronisku latarka czołowa przydaje się w nocy, na przykład, gdy potrzebujemy skorzystać z toalety. Niekiedy w trakcie ciszy nocnej jest wyłączany prąd, a łazienka może znajdować się daleko od pokoju, w którym śpimy. Dostanie się do niej w zupełnych ciemnościach byłoby niemałym wyzwaniem. Nawet jeśli prąd nie jest wyłączany na noc, nie można zapominać o tym, że pokoje w schroniskach są wieloosobowe. Szanując wypoczynek zmęczonych wędrowców, zamiast włączać główne światło, warto oświetlić sobie drogę do toalety z pomocą czołówki.

Ręcznik szybkoschnący

Podobnie jak w przypadku pościeli, wiele schronisk wypożycza odpłatnie ręczniki, jednak nie jest to regułą. Warto kupić ręcznik szybkoschnący, który zajmuje bardzo mało miejsca i jest niezwykle lekki. Świetnie sprawdza się do wytarcia skóry po prysznicu. Ekspresowo wysycha i nie chłonie zapachów.

Kubek i grzałka

Zabranie własnego kubka oraz grzałki pozwoli uniknąć stania w kolejce po herbatę czy kawę. Warto zabrać ze względów finansowych niewielką ilość własnej kawy czy herbaty, ponieważ napoje w schronisku potrafią kosztować nawet w granicach 10 złotych. Zwykle wrzątek jest bezpłatny, ale zdarzają się miejsca, gdzie należy za niego zapłacić i nie jest on dostępny przez całą dobę.

To co zabieramy ze sobą na wyjazd w góry, jest uzależnione od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli planujemy noclegi w schronisku, bez wątpienia powyższe przedmioty pomogą nam zwiększyć naszą wygodę oraz pozwolą uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z pobytem w tym miejscu.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jakie spodnie do chodzenia po górach?