Zima to czas, gdy szczególnie ważny jest rozważny wybór odpowiedniej odzieży i obuwia outdoorowego. Przygotowaliśmy krótkie opracowanie na temat technologii i rozwiązań najczęściej spotykanych z zimowych kolekcjach marek sportowych.

Od zimowej odzieży turystycznej wymaga się przede wszystkim, by była ciepła i odporna na kontakt ze śniegiem, a przy tym cechowała się wysokim poziomem oddychalności. Nie da się ukryć, że są to najważniejsze kryteria wyboru produktów przed ich zakupem. Podobne nadzieje wiąże się z zimowymi butami outdoorowymi, które powinny mieć antypoślizgową podeszwę i cholewkę nieprzepuszczającą wilgoci. Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie rozwiązań, które można znaleźć we współczesnej odzieży oraz obuwiu zimowym.

Rozwiązania stosowane z zimowej odzieży outdoorowej

Membrana DryVent®

Jest to autorska membrana The North Face, która jest szeroko stosowana w zimowych okryciach wierzchnich tego producenta. Najczęściej spotykana jest jej najbardziej uniwersalna odmiana, czyli DryVent® 2L - ma ona postać specjalnej poliuretanowej powłoki, która zapewnia odpowiedni balans między dwoma bardzo ważnymi właściwościami, czyli oddychalnością i wodoodpornością.

Omni-Heat™ Reflective

Flagowa technologia marki Columbia pozwalająca na dodatkowe zwiększenie parametrów termicznych odzieży poprzez nowatorski system odbijania ciepła pochodzącego z ludzkiego ciała - podszewka jest wzmocniona specjalną membraną reagującą na ciepło. Obecnie jest to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań w kurtkach górskich i płaszczach tej firmy, m.in. w modelu kurtki damskiej Columbia Powder Lite.

Ocieplina ThermoBall™

Wykorzystywana m.in. w kurtkach zimowych firmy The North Face technologia ocieplania odzieży poprzez wykorzystanie jako warstwy izolacyjnej syntetycznych mini kuleczek, które posiadają właściwości puchu gęsiego. Olbrzymią zaletą tego rozwiązania jest fakt, że wypełnienie syntetyczne nie traci swoich właściwości na skutek kontaktu z wodą, dzięki czemu doskonale chroni przed zimnem w każdych, nawet najbardziej skrajnych warunkach.

Rozwiązania stosowane z zimowych butach outdoorowych

Membrana: CLIMASHIELD™

Autorska membrana firmy Salomon jest wykorzystywana głównie przy produkcji butów trekkingowych, a jej zadaniem jest ochrona obuwia przed kontaktem z szeroko pojętą wilgocią. Wzmacnia ona materiał cholewki pozwalając utrzymać stabilną temperaturę wewnątrz buta.

Membrana: HYDROSEAL™

HydroSeal™ to membrana, która została zaprojektowana z myślą o zabezpieczaniu obuwia w okresie zimy.  Działa ona jak laminat zbudowany z mini otworków, który nie przepuszcza wody do wnętrza, jednocześnie odprowadzając nadmiar wilgoci na zewnątrz. Należy ona do grupy najlepszych membran zimowych dostępnych na rynku.

Wyściółka: CONDUCTOR™

Jest to specjalna polarowa wyściółka dostępna w butach górskich firmy Merrell. Pozwala ona ocieplić wnętrze buta, dzięki czemu stopy są dodatkowo chronione przed mrozem.

Technologia Ice Pick™

To rozwiązanie ma na celu dodatkowe wzmocnienie podeszwy w postaci implementacji szeregu mini wypustek rozmieszczonych w ten sposób, by zwiększać bezpieczeństwo i stabilność podczas poruszania się po śliskich nawierzchniach. Można je znaleźć m.in. w męskich butach firmy The North Face Back-To-Berkeley Redux Leather.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: W jakich butach biegać zimą? Recenzja nowych modeli marki Salomon