Zima w górach kojarzy się głównie z bajkowymi pejzażami oraz przejmującym zimnem. Planując trekking o tej porze roku należy właściwie zadbać o ubiór, dzięki któremu będziemy mogli w pełni skupić się na wrażeniach płynących z wycieczki, bez zamartwiania się o kwestie zimna czy uporczywego wiatru.

Minusowe temperatury, opady śniegu oraz często występujące oblodzenia szlaków to dla wielu osób kwintesencja prawdziwego zimowego trekkingu. Faktem jest, że wędrowanie po górach w okresie zimowym jest znacznie trudniejsze, niż latem - wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu szeroko pojętego outdooru, dobrej kondycji fizycznej oraz szczegółowego planowania wycieczki.

Zimowe wędrówki po górach mogą być świetną przygodą oraz dobrą formą treningu - pod warunkiem właściwego przygotowania się na każdą okoliczność. Podstawą wyjść w góry o tej porze roku jest rozsądne zaplanowanie trasy, sprawdzenie komunikatów pogodowych oraz ubranie odzieży i butów, które pozwolą na komfortową wędrówkę nawet w czasie mrozu.  

Czym wyróżnia się zimowa odzież i obuwie trekkingowe?

Producenci obuwia i odzieży trekkingowej dedykowanej na okres zimowy od lat prześcigają się w opracowaniu nowoczesnych technologii, dzięki którym wędrówki zimą są zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w kwestii ocieplin imitujących gęsi puch, jak np. ThermoBall, odzież wierzchnia - kurtki i płaszcze są nie tylko bardzo lekkie, ale i skutecznie chronią przed wiatrem i wilgocią oraz utrzymują ciepło podczas aktywności. Nowoczesne membrany typu Gore-Tex pomagają w ochronie obuwia przed przemoczeniem podczas wędrówki w śniegu, a specjalne podeszwy butów górskich. np. Vibram pomagają w utrzymaniu równowagi podczas wędrówek po śnieżnych nawierzchniach. To tylko niektóre rodzaje rozwiązań, które sprawiają, że odzież i obuwie górskie dedykowane na sezon zimowy są stosunkowo lekkie i bardzo odporne na szybko zmieniające się warunki pogodowe.

Zestaw idealny na zimowy trekking

Największe znaczenie podczas zimowych wycieczek w góry odgrywają trzy elementy ubioru: buty, kurtka i bluza. Każdy z nich pełni ważną funkcję i nie powinien być pomijany na etapie przygotowania do trekkingu.

Buty - zimowe buty trekkingowe to najczęściej wysokie buty z ociepleniem, które pomaga chronić szczególnie narażone na odmrożenia stopy. Tego rodzaju obuwie jest wyposażone w membranę, która zapobiega wnikaniu wilgoci do wnętrza obuwia oraz utracie ciepła. Propozycją wartą uwagi są na przykład zaawansowane technologicznie i świetnie wykończone buty męskie The North Face Chilkat III, które chronią stawy przed kontuzjami oraz ograniczają prawdopodobieństwo przedostania się śniegu do ich wnętrza

Kurtka - kurtka na sezon zimowy powinna być przede wszystkim wodoodporna oraz posiadać wysokiej jakości wypełnienie, dzięki któremu zimno nie będzie dokuczliwe. Warunki te spełnia m.in. ocieplana kurtka męska The North Face Quest Insulated, która powstała z myślą o skomplikowanych potrzebach amatorów zimowego trekkingu.

Bluza - bluza lub polar to istotna warstwa, która pomaga trzymać ciepło podczas wędrówki. W walce z mrozem może skutecznie pomóc na przykład męska bluza ze stójką The North Face Glacier Delta 1/4 Zip.

 

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Najlepsze aktywności fizyczne na sezon zimowy