Zima w górach to bardzo specyficzny okres - z jednej strony zachwycają nas białe, malownicze krajobrazy, z drugiej strony trudne warunki pogodowe weryfikują nasze możliwości, szczególnie jeśli wybieramy się na dłuższy trekking po zaśnieżonych szlakach. By w pełni cieszyć się wszystkimi zaletami zimy w górach, warto dobrze się przygotować do wyjazdu, a kluczową rolę odgrywa tutaj wybór odpowiednich butów trekkingowych.

Zima to okres szczególnie trudny dla osób lubiących wędrówki, ponieważ wymaga ona odpowiedniego przygotowania technicznego, kondycyjnego oraz właściwego doboru ubioru. Trudne warunki na szlaku mogą mieć realny wpływ na nasze samopoczucie, a także zdrowie i życie. Warto zabrać ze sobą ciepłą i odporną na wiatr kurtkę, termoizolująca bluzę, a także wygodne, odporne na śnieg i wilgoć buty.

Cechy idealnych butów trekkingowych

Buty trekkingowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia podczas wyjazdu na zimowy trekking czy na dłuższy spacer na łonie natury. Idealne buty trekkingowe to takie, które zapewniają pełny komfort podczas wędrówki. Podczas wyboru obuwia do wędrówek należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Wodoodporność i oddychalność - buty trekkingowe, zarówno zimowe, jak i te wielosezonowe powinny być zrobione z materiału, który nie będzie przepuszczał wody do wnętrza buta. Jest to szczególnie ważne w przypadku wędrówek w deszczu, śniegu czy po błocie, co bardzo często zdarza się zimą. Najpopularniej membraną używaną do produkcji butów trekkingowych jest obecnie Gore-Tex.Po testach wielu modeli obuwia wykonanych w różnych technologiach możemy śmiało podpisać się pod pozytywnymi opiniami na temat skuteczności tego materiału. Największą zaleta tej membrany jest fakt, że nie tylko chroni ona wnętrze buta przed kontaktem z wodą, ale także zapewnia stopom oddychalność.

Przyczepność do podłoża - zimowe buty trekkingowe powinny być przystosowane do kontaktu z bardzo zróżnicowanym podłożem. Dobre buty trekkingowe posiadają grubą, ale jednocześnie dość giętką podeszwę, która zabezpiecza stopy przed odczuwaniem nierówności podłoża oraz niweluje poślizgnięcia.

Wygoda użytkowania - buty trekkingowe muszą być idealnie dopasowane do stopy oraz być wyposażone w odpowiednią wkładkę. Nowoczesne buty górskie często posiadają wkładki Ortholite, które ze względu na specyficzny materiał piankowy zapewniają bardzo wysoki poziom amortyzacji. Podczas wędrówek na szlaku duże znaczenie mają także stabilizator pięty oraz wzmocnione czubki palców.  

Polecane modele butów trekkingowych

W ofercie Tramp4.pl posiadamy bardzo szeroką ofertę butów trekkingowych na każdą okazję.

Niskie buty męskie Salomon X Ultra LTR to doskonały wybór dla amatorów pieszych wędrówek, którzy szukają uniwersalnych, wielosezonowych butów. Zostały wykonane z wysokiej jakości skóry licowej, przez co mamy pewność, że nie zawiodą podczas kontaktu ze śniegiem. Ten model zapewnia bardzo wysoki komfort użytkowania i dobrze sprawdza się podczas krótszych i mniej intensywnych zimowych spacerów po górach.

Bardzo dobrą propozycją dla kobiet szukających trwałych i wygodnych butów trekkingowych jest model The North Face Litewave Fastpack Mid Gore-Tex. Są to świetnie wykończone wysokie buty górskie, które sprawdzają się zarówno podczas trekkingu, jak i spokojnego spaceru w zimowych warunkach. Buty posiadają membranę oraz grubą podeszwę, którą świetnie współgra z podłożem.

Dla osób bardziej zaawansowanych, szukających profesjonalnych butów do długich trekkingów w trudnych warunkach polecamy model Salomon X Alp Mid LTR Gore-Tex. Są to wysokie, techniczne buty męskie z kultową membraną Gore-Tex oraz solidną podeszwą CONTAGRIP, dzieki której nie odczuwa się żadnych nierówności terenu. Warto zwrócić także uwagę na świetną wkładkę piankową, która zapewnia najwyższy komfort podczas użytkowania. Buty Salomon X Alp Mid LTR Gore-Tex nadają się do wędrówek w rakach.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Skórzane buty lifestylowe Caterpillar - nowy hit sprzedaży