Zima jest powszechnie uznana za najtrudniejszą porę roku do uprawiania turystyki górskiej. Bezpieczne przemierzanie górskich szlaków w tym okresie wymaga wielu przygotowań, szczególnie w zakresie doboru odpowiedniej odzieży i obuwia. W tym artykule podpowiemy czym kierować się podczas wyboru zimowych butów trekkingowych.

Specyficzne warunki pogodowe, które panują w górach zimą oraz idące za tym zagrożenia sprawiają, że wiele osób rezygnuje w tym czasie z wycieczek. Jednak wiele osób widzi pozytywne aspekty uprawiania trekkingu zimą - poruszanie się po śniegu to mniejsze obciążeniem dla stawów, a aktywności na świeżym powietrzu w czasie niskich temperatur hartuje organizm oraz znacząco przyspiesza metabolizm.

Do bezpiecznego przemierzania szlaków trzeba się jednak przygotować, a buty trekkingowe są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego amatora górskich wędrówek.

Charakterystyka zimowych butów trekkingowych

Zimą w górach najczęściej spotykamy bardzo zróżnicowane warunki - zasypane szlaki, oblodzenia oraz niskie temperatury mają realny wpływ na szybkość i bezpieczeństwo naszej wędrówki. Wybrane przez nas buty górskie powinny być zatem odporne na wilgoć, ciepłe oraz antypoślizgowe. Najczęściej wybiera się wysokie buty trekkingowe wyposażone w membranę. Popularne są także buty jednosezonowe, które posiadają także dodatkową ocieplinę oraz buty typowo techniczne, kupowane chętnie przez osoby zainteresowane alpinizmem i zimową turystyką wysokogórską.

Na rynku jest dostępnych wiele modeli, które spełniają wszystkie powyższe warunki, co sprawia, że zakup obuwia nie należy do najłatwiejszych. Poszukując butów idealnych warto zaufać znanym markom specjalizującym się w obuwiu outdoorowym, takim jak The North Face, Merrell czy Salomon.

Polecane modele butów górskich na sezon zimowy

W tegorocznej kolekcji zimowych butów z ociepliną zdecydowany prym wiodą modele z kolekcji Merrell.  Amerykański producent przygotował kilka propozycji, które przypadną do gustu zarówno osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z zimowym trekkingiem, jak i doświadczonym górołazom. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na buty wykonane ze skóry - to tworzywo wzmocnione specjalną membraną wyjątkowo dobrze radzi sobie w kontakcie z wodą i wilgocią, których o tej porze roku nie brakuje na szlakach. Polecamy w szczególności męskie buty ze skóry licowej - Merrell Overlook 6 Ice Waterproof oraz buty Merrell Coldpack Ice+ Mid Polar Waterproof, które powstały z myslą o poruszaniu się po śliskich nawierzchniach i w czasie mrozu. 

Ciekawe propozycje butów górskich przygotowała także firma Salomon. Ich modele damskie Salomon Ellipse Freeze CS Waterproof i Salomon Kaina CS Waterproof 2 to doskonała propozycja dla aktywnych kobiet, które szukają niezwykle ciepłych, dobrze dopasowanych i nieprzemakalnych butów na krótsze i dłuższe wycieczki. Oba modele są wyposażone w antypoślizgową podeszwę CONTAGRIP®, dzięki której wędrówka po śniegu i przy lekkim oblodzeniu nawierzchni nie będzie wyzwaniem. Te buty górskie doskonale współpracują także z rakami.

Podczas wyboru butów górskich warto przede wszystkim kierować się własnymi potrzebami wynikającymi z charakteru i częstotliwości wycieczek.

 

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Wygodny i ciepły zestaw na zimową wycieczkę w góry